Μπακς - Μάβερικς 112-118: Κυρίαρχος ο Ντόντσιτς στη μονομαχία με τον Γιάννη (vids)

Οι Μάβερικς υπέταξαν τους Μπακς στο Fiserv Forum, επικρατώντας με σκορ 112-118 κι έχοντας ως απόλυτo πρωταγωνιστή τον Λούκα Ντόντσιτς στην προσωπική μονομαχία του με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο.

Ο Λούκα Ντόντσιτς ήταν η απάντηση σε κάθε ερώτηση που αφορά την σπουδαία νίκη των Μάβερικς επί των Μπακς με 112-118 στο Μιλγουόκι.

Ο Σλοβένος σούπερ σταρ τελείωσε το ματς με 32 πόντους (11/14 βολ., 6/13 δίπ., 3/9 τρίπ.), 15 ασίστ, 8 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα στα 38' που έμεινε στο παρκέ, κουβαλώντας τους Τεξανούς στη νίκη που τους εδραιώνει στην τετράδα της Δύσης και το πλεονέκτημα έδρας στον α' γύρο των playoffs.

Όσον αφορά τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, επέστρεψε έπειτα από το πρόβλημα στο γόνατο που τον άφησε εκτός στο ματς με τους Καβαλίερς όμως δεν κατάφερε να οδηγήσει τους πρωταθλητές στη νίκη, σημειώνοντας 28 πόντους (4/8 βολ., 12/19 δίπ., 0/3 τρίπ.), 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 39'.

Έτσι οι Μάβερικς ανέβηκαν στο 49-30 ενώ οι Μπακς έπεσαν στο 48-30 και πλέον έχουν μπροστά τους τα ματς με τους Μπουλς (εκτός), τους Σέλτικς (εντός), τους Πίστονς (εκτός) και τους Καβαλίερς (εκτός).

Ο αγώνας

Οι Μπακς άρχισαν τον αγώνα στο Fiserv Forum με 3/3 τρίποντα κι επέμειναν στο μακρινό σουτ στην πρώτη περίοδο, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να κάνει χλιαρό ξεκίνημα στην επιστροφή του στη δράση. Τα «Ελάφια» έτρεξαν σερί 8-0 για το 24-19 με το τρίποντο του Γκρέισον Άλεν, διατηρώντας σταθερά το προβάδισμα στο σκορ και παίζοντας πολύ αποτελεσματική άμυνα στον Λούκα Ντόντσιτς. Ακολούθως, η ομάδα του Μάικ Μπουντενχόλζερ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με το υπέρ της 33-25, σουτάροντας με 50% στο τρίποντο (8/26) κι έχοντας μοναδικό διψήφιο τον Τζρου Χόλιντεϊ (11π.).

Στη συνέχεια ο Αντετοκούνμπο ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (35-25, 13') ενώ με δικό του καλάθι, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 48-43. Σε εκείνο το σημείο άρχισε η αντεπίθεση των Μάβερικς που απάντησαν με σερί 10-0 για το 48-53 με το floater του Ντόντσιτς στα 2:14 για το ημίχρονο. Τελικά οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 55-57, με πρωταγωνιστές τους Ντόντσιτς, Πάουελ και Ντίνγουιντι που έδωσε λύσεις πίσω από τα 7μ.25. Όσον αφορά τον Αντετοκούνμπο, ο Greek Freak έκλεισε το ημίχρονο με 12 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Οι Μάβερικς μπήκαν δυνατά στην τρίτη περίοδο και προηγήθηκαν με 63-72 ωστόσο οι Μπακς αντέδρασαν άμεσα. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα έριξε τη διαφορά στον πόντο για το 71-72 ενώ το σερί των γηπεδούχων έφτασε στο 14-0 όταν ο Μπόμπι Πόρτις σκόραρε από μέση απόσταση για το 77-72 των «Ελαφιών»! Παρ' όλα αυτά τρίτη περίοδος έκλεισε στο 87-90 για τους Μαβς χάρη στις πρωτοβουλίες των Ντόντσιτς και Μπράνσον. Ο Σλοβένος συνέχισε με το πόδι στο γκάζι, οδηγώντας εκ του ασφαλούς την ομάδα του Τζέισον Κιντ.

Συγκεκριμένα ο Πόρτις σκόραρε για το 91-90, πριν από το ξέσπασμα των Μάβερικς. Ο Ντόντσιτς με 3/3 βολές έκανε το 109-101 ενώ ο Ρέτζι Μπούλοκ ευστόχησε για το +10 των φιλοξενούμενων (101-111) στα 4:03 για το φινάλε. Οι φιλοξενούμενοι άντεξαν στην πίεση των Μπακς κι έφτασαν στη νίκη με 112-118 με μπροστάρη τον Ντόντσιτς.

Τα δωδεκάλεπτα: 33-25, 55-57, 87-90, 112-118.