Μπλέιζερς - Θάντερ 131-134: Ο Ποκουσέφσκι άγγιξε το triple-double στη νίκη επί του Πόρτλαντ (vid)

Ο Αλεξέι Ποκουσέφσκι αγωνίστηκε περισσότερο από κάθε άλλον παίκτη των Θάντερ στη νίκη επί των Μπλέιζερς με σκορ 131-134 στην παράταση, χάνοντας το triple-double για δυο ριμπάουντ.

Οι Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ υπέταξαν τους Μπλέιζερς στην παράταση με 131-134 έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Αϊζάια Ρόμπι, ο οποίος πέτυχε career-high με 30 πόντους και 11/13 σουτ εντός πεδιάς.

Όσον αφορά τον Αλεξέι Ποκουσέφσκι, έμεινε στο παρκέ 41 λεπτά, περισσότερα από κάθε άλλον παίκτη της Οκλαχόμα και ολοκλήρωσε το ματς με 11 πόντους (1/1 βολ., 2/5 δίπ., 2/6 τρίπ.), 11 ασίστ, 8 ριμπάουντ, 1 μπλοκ αλλά και 6 λάθη σε αυτό το διάστημα. Ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού μετράει φέτος 7.3 πόντους, 5.1 ριμπάουντ και 1.7 ασίστ μ.ό. στη λίγκα.

Από 'κει και πέρα, ο Άαρον Ουίγκινς πραγματοποίησε επίσης την καλύτερη εμφάνιση της καριέρας του με 28 πόντους για τους Θάντερ που βρίσκονται στην προτελευταία θέση της Δύσης με ρεκόρ 22-53, αφήνοντας πίσω μόνο τους ουραγούς Ρόκετς (20-56).

Τα δωδεκάλεπτα: 28-34, 61-58, 89-92, 115-115 κ.α., 131-134 παρ.