Μάβερικς - Χοκς 103-94: O Λούκα Ντόντσιτς μόλις σημείωσε το 45ο triple double του (vid)

Μιχάλης Γκιουλένογλου

Νίκη για τους Ντάλας Μάβερικς (31-23) απέναντι στους Ατλάντα Χόκς (25-28) με σκορ 103-94. Νέο triple double για τον Λούκα Ντόντσιτς.

Το πέμπτο φάουλ που έκανε ο Λούκα Ντόντσιτς με μόλις ένα σκάρτο λεπτό στην 3η περίοδο, δεν τον εμπόδισε να καταγράψει άλλο ένα triple double. Και τους Ντάλας Μάβερικς να φτάσουν στην επικράτηση απέναντι στους Ατλάντα Χοκς με 103-94.

Ο Λούκα Magic ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 18 πόντους, 10 ριμπάουντ και 11 ασίστ, με τον Τζέιλεν Μπράνσον να προσθέτει 22 πόντους.

Ο Τζέισον Κιντ αποφάσισε να αφήσει στο παιχνίδι τον Ντόντσιτς, μόλις ο Σλοβένος χρεώθηκε με το 3ο φάουλ του, με 2:50 για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, επιλέγοντας να δοκιμάσει κάποιες καταστάσεις ενόψει της συνέχειας. Αυτό δεν σημαίνει ότι ο χρόνος του δεν περιορίστηκε, αφού αγωνίστηκε για 27:41.

Για την Ατλάντα, ο Τζον Κόλινς σημείωσε 22 πόντους και «κατέβασε» 18 ριμπάουντ, ενώ ο Τρέι Γιανγκ είχε 17 πόντους με 6/19 σουτ (0/6 τρίποντα).

Τα δωδεκάλεπτα: 29-26, 54-50, 80-76, 103-94