NBA: Σαρωτικός Γιανγκ, νίκη για το... μισό Μαϊάμι (vids)

Οι Ατλάντα Χοκς πήραν νέα νίκη χάρη στους 37 πόντους του Τρέι Γιανγκ, επικράτησαν 134-122 των Τίμπεργουλς. Συνέχισαν με νίκες οι Μαϊάμι Χιτ, ήττα έκπληξη για τη Γιούτα απ' το Χιούστον!

Ο Τρέι Γιανγκ ανέλαβε να οδηγήσει τους Ατλάντα Χοκς (19-25) στη νίκη απέναντι στους Μινεσότα Τίμπεργουλβς (22-23), με τον Ντι 'Αντρε Χάντερ να προσθέτει 22. Ο Τζον Κόλινς μέτρησε 17 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Για τη Μινεσότα ο Ντ' Άντζελο Ράσελ μέτρησε 31 πόντους, ο Άντονι Έντουαρντς πρόσθεσε 20 και ο Καρλ Άντονι Τάουνς 17 με 10 ριμπάουντ.

Σέλτικς - Χόρνετς 102-111

Ο ΛαΜέλο Μπολ έκανε triple double (15π., 10 ριμπ., 10 ασίστ) και οι Σάρλοτ Χόρνετς (25-20) έφυγαν με τη νίκη από τη Βοστόνη (23-23) με 111-102.

Ο Τέρι Ροζίερ ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών με 28 πόντους, ενώ ο Μάιλς Μπρίτζες πρόσθεσε 22. Αυτή ήταν η 9η νίκη στα τελευταία 12 για την ομάδα του Μάικλ Τζόρνταν.

Ο Τέιτουμ είχε μόλις 12 πόντους, έχοντας από νωρίς πρόβλημα με φάουλ, ενώ σούταρε με 5/19 σε 35 λεπτά. Ο Ντένις Σρέντερ πρόσθεσε 24 πόντους.

Χιτ - Μπλέιζερς 104-92

Το Μαϊάμι ξεπέρασε όλα τα προβλήματά του. Ο Κάιλ Λάουρι απουσίασε για προσωπικούς λόγους, ο Τάιλερ Χίρο μπήκε στο πρωτόκολλο του κορονοϊού, ενώ ο Τζίμι Μπάτλερ απoβλήθηκε πριν το τέλος του 1ου ημιχρόνου!

Οι Χιτ είδαν τον Κέιλεμπ Μάρτιν να σκοράρει 26 πόντους, τον Μπαμ Αντεμπάγιο 20 πόντους (11 ριμπάουντ), ενώ υποχρέωσαν τους Μπλέιζερς να σουτάρουν με 19% στα τελευταία 13 λεπτά.

Σπερς - Θάντερ 118-96

Ο Ντεζούντε Μάρεϊ είχε 23 πόντους, 14 ασίστ και 10 ριμπάουντ, με τους Σπερς να πετυχαίνουν 15 τρίποντα στη νίκη κόντρα στους Θάντερ.

Αυτή ήταν η τρίτη διαδοχική ήττα για την Οκλαχόμα, με τον Αλεκσέι Ποκουσέφσκι να είναι ξανά εκτός.

Τζαζ - Ρόκετς 111-116

Οι Χιούστον Ρόκετς (14-32) σημείωσαν την τρίτη νίκη τους στα τελευταία τέσσερα ματς, με τον Γκάρισον Μάθιους να μετράει 23 πόντους με 5 τρίποντα.

Οι Τζαζ, δίχως τον Ντόνοβαν Μίτσελ (πρωτόκολλο) είχαν πρώτο σκόρερ τον Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς με 29 πόντους, ενώ ο Ρούντι Γκομπέρ πρόσθεσε 23 πόντους, 9 ριμπάουντ.

Οι Τζαζ έχασαν για τρίτο σερί εντός έδρας ματς και ηττήθηκαν παρά το επί μέρους 62-36 στο ζωγραφιστό κόντρα στο Χιούστον.

Κιγκς - Πίστονς 131-133

Ένα δίποντο του Κόρεϊ Τζόζεφ, 25.9 πριν το τέλος του αγώνα, έφερε τη νίκη στους Πίστονς. Ο Σαντίκ Μπέι σκόραρε 30 πόντους και ο Κέλι Όλινικ 22. Οι δύο τελευταίο έχουν εμπλακεί σε διάφορα σενάρια ανταλλαγών.

Για τους Κινγκς ο Τέρενς Ντέιβις είχε 25 πόντους, αλλά δεν ήταν αρκετοί.

@Photo credits: NBA/Getty Images