Χόρνετς - Μπακς 103-99: Νέα ήττα στη Σάρλοτ, double double o Αντετοκούνμπο (vid)

Νέα ήττα για τους Μιλγουόκι Μπακς (26-17) στη Σάρλοτ κόντρα στους Χόρνετς (22-19), με 103-99. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε 26π., 13 ριμπάουντ, έκρινε το ματς ο ΛαΜέλο Μπολ.

Οι Μιλγουόκι Μπακς ηττήθηκαν ξανά στη Σάρλοτ. Για την τέταρτη ήττα στα πέντε τελευταία ματς. Ένα αποτέλεσμα που ήρθε με τον ίδιο τρόπο. Για ένα ακόμη ματς οι πρωταθλητές βρέθηκαν πίσω στο σκορ (στο δεύτερο ημίχρονο) με διψήφια διαφορά, πίεσαν, ανέτρεψαν το σκορ, αλλά δεν άντεξαν μέχρι το φινάλε.

Αυτή τη φορά ήταν ο ΛαΜέλο Μπολ (23π., 5 ριμπ., 3 ασίστ) που ουσιαστικά έκρινε το ματς. Ένα φλόουτερ του πλέι μέικερ των Χόρνετς, το μοναδικό καλάθι του στην 4η περίοδο, στα 15.4 δεύτερα πριν το τέλος, έκανε το σκορ 101-99!

Οι Μπακς μείωσαν τη διαφορά των 15 πόντων σε 9 στο ξεκίνησα του 4ου δωδεκαλέπτου και ισοφάρισαν σε 99-99 πριν το καλάθι του Μπολ. Στην τελευταία επίθεση δεν κατάφεραν να απειλήσουν, αφού η πάσα του Γιάννη Αντετοκούνμπο προς τον Πατ Κόνατον (βγήκε από το πρωτόκολλο) ήταν ψηλή. Ο γκαρντ των Μπακς επιχείρησε να την σώσει πέφτοντας προς τον πάγκο της ομάδας του, το ίδιο έπραξε και ο Ουές Μάθιους, αλλά η κατοχή χάθηκε. Μαζί με την ελπίδα για τη νίκη ή την παράταση.

Ο Αντετοκούνμπο τελείωσε το ματς με 26 πόντους (1/5 τριπ., 9/13 διπ., 5/8 βολές) και 13 ριμπάουντ, ενώ έδωσε 8 ασίστ και έκανε 6 λάθη. Πρώτος σκόρερ για τους Μπακς ήταν ο Κρις Μιντλετον με 27 πόντους, 11 ασίστ. Εκτός έμεινε ξανά, λόγω τραυματισμού, ο Τζρου Χόλιντεϊ.

Για τη Σάρλοτ, ο Τέρι Ροζίερ μέτρησε 27 πόντους και ο Μάιλς Μπρίτζες 17 πόντους, 11 ασίστ.

Τα δωδεκάλεπτα: 28-19, 47-48, 83-74, 103-99