Οι Χιτ πάτησαν τους Σανς με σούπερ Χίρο (vids)

Ο Τάιλερ Χίρο σημείωσε season - high με 33 πόντους για τους Χιτ που επικράτησαν των Σανς με 123-100 στο Φοίνιξ. Νίκες για Σέλτικς και Πίστονς με Νικς και Μάτζικ, αντίστοιχα.

Οι Χιτ ήταν on fire τα ξημερώματα της Κυριακής 9/1 στο Φοίνιξ, σουτάροντας με 50% πίσω από τα 7μ.25 (22/44) και ισοφαρίζοντας το ρεκόρ του οργανισμού όσον αφορά τα εύστοχα τρίποντα.

Παράλληλα, ο Τάιλερ Χίρο έκανε τη διαφορά για το Μαϊάμι, τελειώνοντας τον αγώνα με 33 πόντους, 8/16 τρίποντα, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ ενώ ο Ντάνκαν Ρόμπινσον έκανε επίσης season-high με 27 πόντους.

Στο μεταξύ, οι Χιτ έχουν 11 παίκτες εκτός δράσης, μεταξύ αυτών τον Τζίμι Μπάτλερ που έχει υποστεί διάστρεμμα ενώ οι παγκίτες του Μαϊάμι σημείωσαν 40 πόντους στο πρώτο ημίχρονο.

Για τους Σανς που σούταραν με 38% εντός πεδιάς και είδαν τους Χιτ να κυριαρχούν στα ριμπάουντ (49-35), ο Ντέβιν Μπούκερ πέτυχε 26 πόντους και ο Μάικαλ Μπρίτζες πρόσθεσε 20 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 29-33, 50-71, 79-98, 100-123.

Σέλτικς - Νικς 99-75

Στη Βοστόνη, ο Τζέιλεν Μπράουν έκανε το πρώτο triple - double της καριέρας του με 22 πόντους, 11 ασίστ και 11 ριμπάουντ ενώ ο Τζέισον Τέιτουμ πρόσθεσε 19 πόντους για τους Σέλτικς που επικράτησαν των Νικς με 99-75. Ήταν ο δεύτερος αγώνας μεταξύ των δυο ομάδων έπειτα από εκείνον που κρίθηκε με το buzzer beater τρίποντο του Αρ Τζέι Μπάρετ.

Τα δωδεκάλεπτα: 21-26, 44-42, 76-60, 99-75.

Πίστονς - Μάτζικ 97-92

Στο Ντιτρόιτ, οι Πίστονς επικράτησαν των Μάτζικ με 97-92 στον αγώνα μεταξύ των δυο χειρότερων ομάδων του ΝΒΑ, υποχρεώνοντας το Ορλάντο στην όγδοη σερί ήττα στην κανονική περίοδο. Ήταν η τρίτη νίκη σε πέντε αγώνες για τους Πίστονς που πλέον έχουν ρεκόρ 8-30.

Τα δωδεκάλεπτα: 31-26, 52-45, 73-73, 97-92