Λέικερς-Πίστονς 110-106: Είχαν... Λεμπρόν αλλά έκαναν τα εύκολα-δύσκολα (vid)

Γιώργος Κούβαρης

Οι Λος Άντζελες Λέικερς επικράτησαν των Πίστονς με 110-106 χάρη στην τριάδα «Λεμπρόν, Ντέιβις, Ουέστμπρουκ» ωστόσο λίγο έλειψε να τα κάνουν... μαντάρα στο τέλος.

Μέχρι τις αρχές της 3ης περιόδου η αναμέτρηση με το Ντιτρόιτ είχε τον χαρακτήρα του ντέρμπι καθώς το ματς πήγαινε πόντο-πόντο με αποτέλεσμα να υπάρχει ισοπαλία στο στο σκορ (56-56). Όμως από εκείνο το σημείο και μετά οι Λέικερς «έτρεξαν» ένα σερί 16-0 (!) και έστειλαν τον δείκτη του σκορ στο +16 (56-72) μέσα σε διάστημα τεσσάρων λεπτών. Εκεί όλα έδειχναν ότι το ματς είχε τελειώσει καθώς οι γηπεδούχοι είχαν αποκτήσει το momentum συνδυάζοντας το θέαμα με την ουσία.

Παρόλα αυτά οι Πίστονς αντέδρασαν και έξι λεπτά πριν από το τέλος μείωσαν στους έξι πόντους (91-97 και 100-106) αλλά όπως αποδείχθηκε στη συνέχεια δεν υπήρξε συνέχεια. Ο Λεμπρόν (σ.σ. η ασίστ στον Ντέιβις για το 100-108 ήταν όλο το ματς στα 2:07 πριν από το τέλος) είχε... αποφασίσει για τον τελικό νικητή με 33 πόντους, 8/11 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 5/8 βολές, 9 ασίστ, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 1 τάπα και 2 λάθη σε 37 λεπτά.

Ο Άντονι Ντέιβις τελείωσε το ματς με double double έχοντας 24 πόντους και 10 ασίστ, ενώ ο Ράσελ Ουέστμπρουκ πέτυχε 26 πόντους με 10/16 εντός παιδιάς, 9 τελικές πάσες και 6 ριμπάουντ. Αντίθετα ήταν πολύ άστοχος ο Καρμέλο Άντονι, ο οποίος έμεινε στο «μηδέν» με 0/3 δίποντα και 0/4 τρίποντα.

Για τους Πίστονς που το... πάλεψαν αρκετά στο Λος Άντζελες, ο Τζέραμι Γκραντ πέτυχε 32 πόντους και 11/20 σουτ, ενώ ο Κέιντ Κάνιγχαμ σημείωσε άλλους 15 πόντους με 11 ριμπάουντ.