Χοκς - Μπακς 120-100: Οι πρωταθλητές έφτασαν τις επτά ήττες στα τελευταία 10 ματς

Οι Χοκς επικράτησαν των Μπακς με 120-100 στο remake των περσινών τελικών της Ανατολής χάρη στη ματσάρα του Τρέι Γιανγκ, υποχρεώνοντας τους πρωταθλητές στην όγδοη ήττα τους σε 14 αγώνες στη regular season.

Οι Χοκς παρατάχθηκαν μετρώντας έξι συνεχόμενες ήττες στη regular season όμως θύμισαν την ομάδα που πέρσι έφτασε ως τους τελικούς της Περιφέρειας όπου εν τέλει αποκλείστηκαν από τους μετέπειτα πρωταθλητές Μπακς, έχοντας ως MVP τον Τρέι Γιανγκ ο οποίος άγγιξε το triple - double με 42 πόντους, 10 ασίστ και 8 ριμπάουντ!

Μάλιστα οι 42 πόντοι με 8/13 τρίποντα συνιστούν season - best για τον Γιανγκ απέναντι στους πρωταθλητές του ΝΒΑ που αγωνίστηκαν ξανά δίχως τους Τζορτζ Χιλ, Ντόντε ΝτιΒιντσέντζο, Κρις Μίντλετον και Μπρουκ Λόπεζ.

Έτσι τα «Γεράκια» ανέβηκαν στο 5-9 στην κατάταξη και έριξαν το Μιλγουόκι στο 6-8 παρά τις προσπάθειες του Γιάννη Αντετοκούνμπο, ο οποίος επέστρεψε έπειτα από τον τραυματισμό στον δεξί αστράγαλο και τελείωσε τον αγώνα με 26 πόντους (7/12 βολές, 8/16 δίποντα, 1/5 τρίποντα), 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ, 3 λάθη και 5 φάουλ σε 34 λεπτά.

Ήταν η έβδομη ήττα στους τελευταίους 10 αγώνες για τους Μπακς που αναμένεται να έχουν στη διάθεσή τους τον Κρις Μίντλετον στον αγώνα με τους Λέικερς τα ξημερώματα της Πέμπτης 18/11 στις 2:30. Ο Μίντλετον έχασε επτά αγώνες των πρωταθλητών, από τη στιγμή που βρέθηκε θετικός στην Covid-19 και μπήκε στο πρωτόκολλο για τον κορονοϊό.

Από κει και πέρα, ο Τζρου Χόλιντεϊ είχε 19 πόντους και 8 ασίστ, ο Γκρέισον Άλεν πρόσθεσε 18 πόντους με 4/7 τρίποντα, ο Θανάσης Αντετοκούνμπο σημείωσε 1 πόντο με 1/2 βολές σε 5 λεπτά ενώ ο Γιώργος Καλαϊτζάκης δεν αγωνίστηκε.

Τα δωδεκάλεπτα: 32-24, 58-44, 89-77, 120-100.