Νάγκετς-Χιτ 113-96: Επεισοδιακή νίκη του Ντένβερ με «triple double» του Γιόκιτς (vid)

Γιώργος Κούβαρης

Ο Νίκολα Γιόκιτς είχε προλάβει να σημειώσει «triple double» πριν αποβληθεί στη νίκη των Ντένβερ Νάγκετς επί των Μαϊάμι Χιτ με 113-96.

Ένα επεισόδιο μεταξύ του Σέρβου σέντερ και του Μαρκίφ Μόρις έμελλε να «στιγματίσει» την αναμέτρηση της «Ball Arena» του Κολοράντο.

Στα 2:39 πριν από το τέλος οι δύο παίκτες αποβλήθηκαν από το ματς με αφορμή ένα «ύπουλο» φάουλ του Μόρις και την... απάντηση του Γιόκιτς.

Βέβαια μέχρι να φτάσει το ματς σε αυτό το σημείο, ο MVP της σεζόν 2020-21 ήταν εκείνος που είχε βάλει «φαρδιά-πλατιά» την υπογραφή του και στο παιχνίδι έχοντας 25 πόντους (10/14 δίποντα, 5/8 βολές), 15 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 τάπες και 2 λάθη σε 33 λεπτά συμμετοχής.

Μαζί με τον Ουίλ Μπάρτον ο οποίος είχε άλλους 25 πόντους με 7/9 τρίποντα, οι Νάγκετς επικράτησαν με 113-96, έφτασαν στο 6-4 και υποχρέωσαν το Μαϊάμι (7-3) στην πρώτη τους ήττα στη Δύση. Από τους Χιτ ο Τζίμι Μπάτλερ πέτυχε 31 πόντους έχοντας επίσης 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ, σ' ένα ματς όπου ο Κάιλ Λόουρι έμεινε στο «μηδέν» ύστερα από 37 λεπτά στο παρκέ με 0/2 δίποντα και 0/6 τρίποντα!