Οι Ουόριορς έχουν το καλύτερο ρεκόρ στο ΝΒΑ με Πουλ και Κάρι (vids)

Οι Ουόριορς επικράτησαν των Ρόκετς με 120-107 και οδηγούν την κούρσα στη Δύση με ρεκόρ 8-1. Νίκες για Κλίπερς, Μάτζικ και Πέισερς.

Ο Τζόρνταν Πουλ σημείωσε 25 πόντους (7/13 σουτ, 9/9 βολές), 5 ασίστ και 4 ριμπάουντ ενώ ο Στεφ Κάρι πρόσθεσε 20 πόντους και 3 κλεψίματα για τους Ουόριορς που έφτασαν τις τέσσερις σερί νίκες και ανέβηκαν στο 8-1 στην κατάταξη, έχοντας το καλύτερο ρεκόρ στο ΝΒΑ. Από 'κει και πέρα, ο Άντριου Ουίγκινς πέτυχε 16 πόντους ενώ ο Ντρέιμοντ Γκριν είχε 6 πόντους, 8 ριμπάουντ και 9 ασίστ για τους «Πολεμιστές» που υποχρέωσαν τους Ρόκετς στην όγδοη σερί ήττα τους, έχοντας το χειρότερο ρεκόρ στη λίγκα (1-9) μαζί με τη Νέα Ορλεάνη.

Τα δωδεκάλεπτα: 37-32, 69-61, 103-83, 120-107

Κλίπερς - Χόρνετς 120-106

Στο Λος Άντζελες, οι Κλίπερς επιβλήθηκαν των Χόρνετς με 120-106 και πέτυχαν την τέταρτη συνεχόμενη νίκη τους στη regular season, έχοντας ως MVPs τους Πολ Τζορτζ (20π.) και Ρέτζι Τζάκσον (19π.). Μάλιστα οι Καλιφορνέζοι έκαναν σερί 22-0 στα τελευταία λεπτά (115-102), διατηρώντας το προβάδισμα ως το φινάλε. Από την άλλη πλευρά, ο ΛαΜέλο Μπολ και ο Μάιλς Μπρίτζες πέτυχαν από 21 πόντους όμως η Σάρλοτ γνώρισε την τέταρτη σερί ήττα της.

Τα δωδεκάλεπτα: 31-39, 61-58, 89-87, 120-106.

Μάτζικ - Τζαζ 107-100

Στο Ορλάντο, ο Κόουλ Άντονι πέτυχε season-high με 33 πόντους για τους Μάτζικ που επικράτησαν των Τζαζ με 107-100, παρά τις προσπάθειες των Ντόνοναβ Μίτσελ (21π.) και Ρούντι Γκομπέρ (21π., 15ριμπ.). Είναι χαρακτηριστικό πως η Γιούτα αστόχησε στα πρώτα 18 από τα 20 τρίποντα που επιχείρησε, γνωρίζοντας τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα της στη regular season -και την τρίτη σε 10 αγώνες.

Τα δωδεκάλεπτα: 28-15, 50-52, 75-85, 107-100.

Κινγκς - Πέισερς 91-94

Οι Πέισερς επικράτησαν των Κινγκς με 91-94 και σημείωσαν την πρώτη νίκη τους στο Σακραμέντο έπειτα από το 2018. Ο Κάρις ΛεΒέρτ σημείωσε 22 πόντους -τους 11 στην τρίτη περίοδο και ο Ντομάντας Σαμπόνις έκανε double - double με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ στην πρώτη φετινή εκτός έδρας νίκη των Πέισερς.

Τα δωδεκάλεπτα: 19-27, 43-48, 67-74, 91-94.

@Photo credits: NBA/Getty Images