Ουόριορς - Θάντερ 103-82: Ο Κάρι «καθάρισε» και ξεκουράστηκε (vid)

Οι Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς (5-1) επικράτησαν χωρίς δυσκολία των Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ (1-5) με σκορ 103-82. Στους 20 πόντους ο Κάρι, ο Ποκουσέφσκι είχε 7 πόντους, 9 ριμπάουντ.

Όλα λειτούργησαν ρολόι. Ο Στεφ Κάρι έδωσε σκορ στους Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς (20π. με 6/13 τρίποντα) και η εξέλιξη του αγώνα του επέτρεψε να βρει και λεπτά ξεκούρασης, ο Ντρέιμοντ Γκριν έκανε πολλά και διάφορα στο παρκέ (14π., 11 ριμπ., 8 ασίστ, 1 μπλοκ) και οι Ουόριορς έφτασαν στη νίκη απέναντι στους Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ (103-82).

Ο Κάρι, παρά τους 20 πόντους, συνέχισε το... άχαρο φετινό σερί να μην σκοράρει στο 4ο δωδεκάλεπτο. Αυτή τη φορά δεν ήταν δική του ευθύνη, αφού δεν χρειάστηκε να αγωνιστεί στην τελευταία περίοδο, λόγω της εξέλιξης του αγώνα.

Η ομάδα του Αλεξέι Ποκουσέφσκι μπλέχτηκε στην άμυνα των Ουόριορς, με τον Σέρβο φόργουορντ να αγωνίζεται για 19:17 και να μετράει 7 πόντους (1/1 διπ., 1/3 τριπ., 2/2 βολές), 9 ριμπάουντ, 1 μπλοκ, 2 λάθη. Κακή η βραδιά για την OKC με 35.8% στα εντός παιδιάς και 20.5% στα τρίποντα (8/39).

Ο Σάι Αλεξάντερ-Γκίλγκιους είχε 15 πόντους.

Στο παρκέ ο Κουμίνγκα

Ντεμπούτο για τη φετινή σεζόν έκανε ο rookie των Ουόριορς, Τζόναθαν Κουμίνγκα, ο οποίος ξεπέρασε τα προβλήματα τραυματισμού που τον ταλαιπωρούσαν. Αγωνίστηκε για 6:04, μέτρησε 3 πόντους, 1 κλέψιμο και 2 λάθη και στο τέλος έλαβε ως δώρο για την 1η εμφάνιση του, την μπάλα του αγώνα.

Τα δωδεκάλεπτα: 28-20, 55-44, 82-58, 102-93