Θάντερ – Λέικερς 123-115: Τρομερή ανατροπή από το -26 και πρώτη νίκη της σεζόν!

Οι Θάντερ βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 26 πόντους απέναντι στους Λέικερς ωστόσο επικράτησαν με σκορ 123-115 και σημείωσαν την πρώτη νίκη τους στη regular season έπειτα από το αρχικό 0-4. Εντυπωσιακός  Σάι Γκίλτζιους-Αλεξάντερ με 27 πόντους, δεν αγωνίστηκε ο ΛεΜπρόν για τους Καλιφορνέζους που κατέρρευσαν.

Οι Λέικερς παρατάχθηκαν για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι δίχως τον ΛεΜπρόν Τζέιμς (πρόβλημα στον δεξί αστράγαλο) και γνώρισαν την τρίτη ήττα τους σε πέντε αγώνες, παρά το γεγονός ότι ο Ράσελ Ουέστμπρουκ έκανε triple-double απέναντι στην πρώην ομάδα του με 20 πόντους, 14 ριμπάουντ και 13 ασίστ, πριν αποβληθεί στα τελευταία δευτερόλεπτα με δεύτερη τεχνική ποινή.

Ήταν το triple-double υπ’ αριθμόν 185 για τον Russ που έκανε επίσης 10 λάθη αποδοκιμάστηκε έντονα πριν από το τζάμπολ από τους φίλους των Θάντερ που είδαν τον Σάι Γκίλτζιους-Αλεξάντερ να φορτώνει το καλάθι των Καλιφορνέζων με 27 πόντους. Ο Άντονι Ντέιβις σημείωσε 30 πόντους για τους Λέικερς που είχαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν το ματς όμως ο Καρμέλο Άντονι αστόχησε σε προσπάθεια για τρίποντο με τον δείκτη του σκορ στο 118-115 στα 9.7 δευτερόλεπτα για το φινάλε.

Είναι χαρακτηριστικό πως οι Λέικερς σούταραν με 68% στην πρώτη περίοδο ενώ προηγήθηκαν με 30-56 στα μέσα της δεύτερης περιόδους όμως… κατέρρευσαν στη συνέχεια από την Οκλαχόμα που έκανε επιμέρους σκορ 67-43 στο δεύτερο ημίχρονο. Όσον αφορά τον Αλεξέι Ποκουσέφσκι, έπαιξε 7 λεπτά έχοντας 0/2 τρίποντα και 1 λάθος.

Τα δωδεκάλεπτα: 19-41, 56-72, 97-94, 123-115.