Σανς - Μπακς 118-108: Απίθανος Γιάννης με 42, αλλά και αβοήθητος! (vid)

Νίκος Καρφής

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν απίθανος με 42 πόντους (ρεκόρ καριέρας στα playoffs) και 12 ριμπάουντ, αλλά δεν είχε βοήθεια από τους συμπαίκτες του, με τους Σανς να επικρατούν με 118-108 και να κάνουν το 2-0 στους τελικούς του ΝΒΑ.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πάλευε μόνος του κόντρα στους Σανς, έκανε ματσάρα, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να τους νικήσει.

Ο Greek Freak (ρεκόρ 25ετίας στους τελικούς με 20 πόντους στην τρίτη περίοδο) τελείωσε την αναμέτρηση με 42 πόντους και 12 ριμπάουντ, αλλά οι πολύπλευροι Σανς (Μπούκερ, Πολ, Μπρίτζες) ήταν αυτοί που πανηγύρισαν στο τέλος με 118-108 και έκαναν το 2-0 στους τελικούς του ΝΒΑ.

Για τους νικητές κορυφαία ήταν η τριάδα των Μπούκερ με 31 πόντους (7/12 τρίποντα) και 6 ασίστ, Πολ με 23 και 9 ασίστ, αλλά και του πολύτιμου Μπρίτζες με 27 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Η σειρά πλέον μεταφέρεται στο Μιλγουόκι για τα δύο επόμενα ματς. Το ματς έγινε παρουσία Ελλήνων φιλάθλων, οι οποίοι ύψωσαν και ελληνικές σημαίες στο Φοίνιξ.

Δεν βοήθησαν καθόλου ο Μίντλετον με 5/16 σουτ και 11 πόντους και ο Χόλιντεϊ με 7/21 σουτ. Ο Γιάννης έζησε μια βραδιά γεμάτη ρεκόρ, αλλά δεν μπόρεσε να τη χαρεί λόγω της ήττας.

Το ματς

Με δύο τρίποντα του Μπρίτζες, οι Σανς απάντησαν στα καρφώματα του Γιάννη και έκαναν το 9-10 στο 3’. Με 7 σερί πόντους του Τάκερ, το Μιλγουόκι προηγήθηκε με 12-21 στο 7’. Το τρίποντο του Τζόνσον έγραψε το 20-23. Με το τρίποντο του Κρεγκ, οι Σανς πέρασαν μπροστά για πρώτη φορά στο ματς, ένα λεπτό για το τέλος της πρώτης περιόδου.

Ο Τζόνσον σκόραρε για τρεις στο 16’ και έγραψε το 37-35 για το Φοίνιξ. Το τρίποντο του Κόνατον έκανε το 41-41 για το Μιλγουόκι. Με σερί 7-0 οι Σανς ανάγκασαν τον Μπουντενχόλζερ να καλέσει εσπευσμένα timeout. Με γκολ-φάουλ του Έιτον έγινε το 56-45 στο τέλος του ημιχρόνου. Ο Μίντλετον είχε 2/10 σουτ στο ημίχρονο και ο Χόλιντεϊ 3/14. Ο Αντετοκούνμπο που έδειχνε να πονάει μετά από σύγκρουση με τον Πολ στο τέλος του δεκαλέπτου, είχε 12 πόντους με 8 ριμπάουντ, ενώ πάλευε να ξυπνήσει τους συμπαίκτες του στα timeout.

Οι Μπακς μείωσαν με τον Γιάννη να το παίρνει πάνω του με 9 σερί πόντους για το 65-57. Ο Μπούκερ με ρεσιτάλ δικό του έγραψε το 79-69, 4 λεπρά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Ο Αντετοκούνμπο πάλευε μόνος του να κρατήσει στο ματς τους Μπακς και μείωσε σε 81-73. Στην τελευταία φάση της τρίτης περιόδου ο Κρεγκ έφυγε υποβασταζόμενος.

Ο Μπούκερ με 5 σερί πόντους έκανε το 98-88 και έφτασε τους 28 πόντους. Ο Χόλιντεϊ μείωσε σε 103-95. Κράουντερ και Μπούκερ σκόραραν για το 112-102 στο 47' και τελείωσαν το ματς.

Τα δωδεκάλεπτα: 26-29, 56-45, 88-78, 118-108