Χοκς - Μπακς 107-118: Το Μιλγουόκι... πέταξε στους τελικούς με Μίντλετον-Χόλιντεϊ! (vid)

Νίκος Καρφής

Οι Μπακς... εκτέλεσαν τους Χοκς στο Game 6 (118-107) και με πρωταγωνιστές τους Κρις Μίντλετον και Τζρου Χόλιντεϊ, έκλεισαν εισιτήριο για τους τελικούς του ΝΒΑ.

Τα κατάφεραν οι Μπακς. Τα.. ελάφια καθάρισαν τους Χοκς στο Game 6 με 107-118, έκαναν το 4-2 και πλέον ετοιμάζονται για τους τελικούς του ΝΒΑ κόντρα στο Μιλγουόκι.

Παρόλο που δεν είχαν τον Γιάννη Αντετοκούνμπο που ήταν παροπλισμένος στον πάγκο λόγω τραυματισμού, βρήκαν τις λύσεις και πήραν μια ιστορική πρόκριση. Tα... ελάφια έχουν πάρει μόνο ένα πρωτάθλημα ΝΒΑ το 1971 με Τζαμπάρ και Ρόμπερτσον.

Για τους νικητές ο φοβερός Μίντλετον είχε 32 με 7 ασίστ, ενώ αδιανόητο ματς έκανε και ο Χόλιντεϊ με 27, 9 ριμπάουντ και 9 ασίστ και απίθανη άμυνα κόντρα σε όποιον ανέλαβε. Κομβικός ο Τζεφ Τιγκ με 11 πόντους και 3/3 τρίποντα.

Στον αντίποδα παλευε μόνος του ο Ρέντις με 21 πόντους και 6/7 τρίποντα και ο Μπογκντάνοβιτς με 20, ενώ ο Γιανγκ που ήταν επηρεασμένος από τον τραυματισμό του είχε μόλις 14 πόντους (0/7 τρίποντα) και 9 ασίστ. Κάκιστος ο Χέρτερ με 2/10 σουτ και μόλις 5 πόντους.

Οι Μπακς είχαν 17/45 τρίποντα στο ματς και ζουν όμορφες στιγμές, θέλοντας άλλο ένα βήμα για το πρωτάθλημα.

Το ματς

Οι Μπακς κράτησαν το προβάδισμα σε όλο το πρώτο ημίχρονο και δεν άφησαν ποτέ τα γεράκια να ισοφαρίσουν. Εξαιρετική δουλειά έκανε ο Χόλιντεϊ που πήγε στα αποδυτήρια με 10 πόντους, ενώ έπαιξε φοβερή άμυνα κόντρα σε κάθε αντίπαλο. Ο Τιγκ έδωσε λύσεις για τα λίγα λεπτά που χρησιμοποιήθηκε, αφού είχε 2/2 τρίποντα, με τους Μπακς να πηγαίνουν στο ημίχρονο με το σκορ στο 47-43 και έχοντας καταφέρει να περιορίσουν τον Γιανγκ που έδειχνε εμφανώς επηρεασμένος από τον τραυματισμό του. Η ομάδα του Μάικ Μπουντενχόλζερ είχε 5/19 τρίποντα στα πρώτα 24 λεπτά του ματς.

O Mίντλετον με 8 σερί πόντους έγραψε το 45-55 στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, με τον Χέρτερ να συνεχίζει να τα… σπάει με 1/9 σουτ. Ο Μίντλετον ήταν ασταμάτητος, με τους Μπακς να γράφουν το 45-60. Οι Μπακς συνέχισαν να ελέγχουν το ματς και έκαναν το 72-91 στο 36’.

Οι Χοκς πάλεψαν, μείωσαν σε 103-111 με τον Κόλινς στο 46', όμως ο Λόπεζ έγραψε το 103-113, ένα λεπτό για το τέλος και τελείωσε το ματς. Οι Μπακς πήραν τη μεγάλη πρόκριση και θα κοντραριστούν με τους Σανς στους τελικούς με στόχο να φτάσουν στην κατάκτηση του τίτλου.

Τα δωδεκάλεπτα: 24-28, 43-47, 72-91, 107-118