Καρσίγιακα - Αναντολού Εφές 74-83: Ο Μίτσιτς χάρισε τον τίτλο στον Αταμάν

Η Εφές του Εργκίν Αταμάν επέστρεψε στον θρόνο του τουρκικού μπάσκετ ύστερα από δύο χρόνια, καθώς στους τελικούς του πρωταθλήματος «σκούπισε» την Καρσίγιακα με 3-0 νίκες μετά και το 83-74 στο Game 3, κατακτώντας τον τίτλο!

Μπορεί πέρυσι να είδε τη Φενέρμπαχτσε να φτάνει στην κατάκτηση του πρωταθλήματος ωστόσο δεν άφησε να περάσει άλλη μια χρονιά μακριά από τον τίτλο στην Τουρκία.

Η Αναντολού Εφές «καθάρισε» με... συνοπτικές διαδικασίες την Καρσίγιακα καθώς επικράτησε και μέσα στην Σμύρνη (83-74) για το 3-0 στη σειρά και την κατάκτηση του πρωταθλήματος για 16η φορά στην ιστορία της. Ο Βασίλιε Μίτσιτς ήταν εκείνος που ηγήθηκε για την ομάδα του, ειδικά στην τελευταία περίοδο όταν με δύο μεγάλα τρίποντα «υπέγραψε» τον τίτλο της ομάδα του. Συγκεκριμένα τελείωσε το ματς έχοντας 29 πόντους με 2/4 δίποντα, 7/12 τρίποντα και 4/4 βολές.

Ο Λάρκιν είχε άλλους 15 πόντους με 6/13 σουτ, ενώ ο Μπουμπουά πέτυχε 11 πόντους με 3/5 τρίποντα. Έτσι, ο Εργκίν Αταμάν ολοκλήρωσε με τον καλύτερο τρόπο την παρουσία του στην Εφές και από την επόμενη, κιόλας, μέρα, θα ξεκινήσει τη νέα του θητεία του στον Παναθηναϊκό.

Το ματς ήταν δραματικό με πολλές εναλλαγές στο σκορ καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να κρατήσει κάποια διαφορά. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί με 27-20 στο 8' αλλά μέσα σε πέντε λεπτά η Εφές πραγματοποίησε σερί 13-0 και βρέθηκε στο +5 (27-32) έχοντας πάρει σκορ από την περιφέρεια και έχοντας ως καλύτερους, τους Βασίλιε Μίτσιτς και Ροντρίγκ Μπομπουά. Παρόλα αυτά το πρώτο μισό του αγώνα έκλεισε με την διαφορά να είναι στη μία κατοχή υπέρ της Αναντολού (46-48) η οποία έλεγξε το ματς και στο μεγαλύτερο μέρος της 3ης περιόδου.

Είναι χαρακτηριστικό ότι προηγήθηκε αρχικά με +8 πόντους (49-57) στο 25' ενώ κρατούσε το προβάδισμα έως και το 26' με 52-59. Όμως από εκείνο το σημείο και μετά η Καρσίγιακα «απάντησε» και με δικό της επιμέρους 11-5 μείωσε στον πόντο (63-64) με τη λήξη του δεκαλέπτου. Ο ΜακΚόλουμ ήταν ο καλύτερος της ομάδας του ενώ παίκτες-κλειδιά για την ομάδα του Ουφούκ Σαρίτσα ήταν οι Βιτόριο και Τζέιλον Μπράουν.

Έκτοτε το ματς έγινε πραγματικό ντέρμπι. Μπορεί στο 32' η Εφές να προηγήθηκε με 65-69 αλλά με ένα επιμέρους 8-2 η Καρσίγιακα έκανε την ανατροπή και πήρε προβάδισμα με 73-71 τρία λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα. Στη συνέχεια ο φοβερός Μίτσιτς ήταν εκείνος που πήρε την κατάσταση στα χέρια του και με δύο μεγάλα τρίποντα έμελλε να υπογράψει τη νίκη της Εφές (83-74) και την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Τα δεκάλεπτα: 27-28, 46-48, 63-64, 74-83.

ΜΠΑΣΚΕΤ: ΤΟΥΡΚΙΑ Τελευταία Νέα