Γαλατασαράι - Νταρουσάφακα 71-65: Πρώτη νίκη μετά από επτά σερί ήττες και τώρα η ΑΕΚ

H Γαλατασαράι (8-12) πήρε τη νίκη στο τέλος απέναντι στην Νταρουσάφακα (10-10) λίγες ημέρες πριν από τον τελικό με την ΑΕΚ.

Ό,τι δεν κατάφερε η Γαλατασαράι στα πρώτα 39 λεπτά του αγώνα, όπου βρέθηκε να κυνηγάει ακόμη και με 15 πόντους (19-4 το 1ο δεκάλεπτο), το πέτυχε στο τελευταίο. Πήρε μία σημαντική νίκη απέναντι στην Νταρουσάφακα, αφού πριν από την έναρξη της αγωνιστικής η ομάδα του Ανδρέα Πιστιόλη ήταν στην τελευταία θέση της βαθμολογίας!

Η Γαλατά, η οποία θα αντιμετωπίσει την ΑΕΚ για την 5η αγωνιστική της φάσης του «16» του BCL την Τετάρτη (15/3) στα Άνω Λιόσια, πήρε ένα μεγάλο τρίποντο από τον Κοκσάλ για το προσπέρασμα (67-65), μία βολή από τα χέρια του Κολαϊάρο (68-65) και μετά από μία μεγάλη άμυνα του ΜακΓκί, πέτυχε το καλάθι που της έδωσε τη νίκη με τον Νταρόν Ράσελ.

O Καμπατσά είχε 14 πόντους, ο Ράσελ 10, όμως πρώτος σκόρερ ήταν ο Ένις με 21 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ. Για την ηττημένη ο Σταρκς είχε 19 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 4-119, 27-32, 47-48, 71-65