Εφές - Πέτκιμ 90-64: Άνετη και με... δεύτερα πριν την διαβολοβδομάδα

Σταυρούλα Μουστακάτου

Η Εφές πέρασε εύκολα το εμπόδιο της Πέτκιμ (90-64) για την 17η αγωνιστική της τουρκικής λίγκας με τον Εργκίν Αταμάν να μοιράζει τον χρόνο στους παίκτες του. Στο βάθος το ματς με τον Ολυμπιακό (03/02).

Με...φόρα θα μπει στη διαβολοβδομάδα η Εφές, καθώς έφτασε στη νίκη με 90-64 με αντίπαλο την Πέτκιμ για την 12η επικράτηση σε 17 αγώνες της Super Ligi (στο 6-11 οι αντίπαλοι).

Ο Εργκίν Αταμάν είχε την ευκαιρία να μοιράσει τους χρόνους του στους παίκτες που δεν παίρνουν λεπτά στην EuroLeague βγάζοντας πίεση από τον βασικό του κορμό. Τα ενδιάμεσα δεκάλεπτα ήταν και τα καθοριστικά με τα επιμέρους 29-11 και 20-15 των γηπεδούχων, ενώ η τελική ευθεία έμοιαζε απλώς με διαχείριση για το αποτέλεσμα.

Η Αναντολού των 16 τριπόντων (16/30 και 53.3 %) είχε πρώτο σκόρερ τον Εμπαγιέ με 5/7 τρίποντα για τους 19 πόντους του, ο Γκάζι σταμάτησε στους 17 με επίσης 5/7 σουτ από την περιφέρεια, ο Μίτσιτς είχε 14, ο Φουρκαν Χαλταλι 13 και ο Λάρκιν αγωνίστηκε 10 λεπτά για 5 πόντους.

Για την Πέτκιμ, στους 11 έμεινε ο Τσέρι και από 10 σκόραραν Μποθ και Αραρ.

Στις υποχρώσεις των Τούρκων για την διαβολοβδομάδα της EuroLeague είναι και το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό (03/02).