Εφές - Γκαζιαντέπ 77-73: Επικράτησε του... 29άρη Φράνκαμπ

Δημήτρης Οικονόμου

Το τελευταίο παιχνίδι για το 2022 βρίσκει την πρωταθλήτρια Ευρώπης Εφές να επικρατεί της Γκαζιαντέπ με 77-73 παρά την προσπάθεια του Φράνκαμπ και του Κόντι Μίλερ Μακιντάιρ.

Ένα ντεμαράζ στην τελευταία περίοδο χρειάστηκε η Εφές για να κάμψει την αντίσταση της Γκαζιαντέπ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 10 πόντους (38-28) στο ημίχρονο αλλά βρέθηκαν πίσω με 2 (53-55) στο 3ο δεκάλεπτο.

Στο φινάλε ήταν αυτοί που είχαν τις περισσότερες λύσεις και επικράτησαν με 77-73 με τον Μίτσιτς να σκοράρει 20 (3/5 3π.), τον Μπομπουά 18 (3/4 3π.), τον Κλάιμπερν 14, αλλά τον Λάρκιν να μένει στον έναν πόντο με 0/8 σουτ.

Ο μαγικός Φράνκαμπ πάλεψε για την Γκαζιαντέπ, έχοντας 29 πόντους με 7/11 τρίποντα σε 38 λεπτά που βρέθηκε στο παρκέ. Παρόλα αυτά ο κορυφαίος της ομάδας του ήταν ο Κόντι Μίλερ Μακιντάιρ με 10 πόντους, 12 ριμπάουντ, 10 ασίστ σε ένα εντυπωσιακό triple double που όμως δεν ήταν αρκετό.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 38-28, 53-55, 77-73