Φενέρμπατχσε - Μπαχτσεσεχίρ 78-72: Ξέφυγε στο τρίτο δεκάλεπτο και πήρε τη νίκη η ομάδα του Ιτούδη (vid)

Η Φενέρμπαχτσε του Δημήτρη Ιτούδη βρέθηκε πίσω στο ημίχρονο, ωστόσο με επιμέρους 27-8 στο τρίτο δεκάλεπτο άλλαξε την εικόνα του αγώνα και τελικά επικράτησε (78-72) της Μπαχτσεσεχίρ στην πρεμιέρα της SuperLigi.

Η Φενέρμπαχτσε άρχισε τις υποχρεώσεις της και στο τουρκικό πρωτάθλημα για τη σεζόν 2022/23 και κατάφερε να πάρει την πρώτη εντός έδρας νίκη (78-72) κόντρα στη Μπαχτσεσεχίρ ακόμη και αν δυσκολεύτηκε.

Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν τους παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη, καθώς πάτησαν καλύτερα στο παρκέ στο αρχικό μισό του αγώνα και έκλεισαν υπέρ τους τα δύο δεκάλεπτα με τις ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια με διαφορά 9 πόντων (32-41).

Οι ισορροπίες άλλαξαν όταν η Φενέρ θωράκισε την άμυνά της με την επιστροφή από την ανάπαυλα και στην τρίτη περίοδο δέχτηκε μόλις 8 πόντους, απαντώντας με 27 και το +10 (59-49). Η Μπαχτσεσεχίρ αντέδρασε, ωστόσο οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμά τους και έφτασαν στο θετικό αποτέλεσμα λίγο πριν τη Μπάγερν και την αφετηρία της EuroLeague (06/10).

Για τους νικητές, που δεν είχαν στην αποστολή τους τον Νικ Καλάθη, πρώτος σκόρερ ήταν ο Χέις με 21 πόντους, ενώ στους 20 σταμάτησε ο Μαχμούτογλου και 13 προσέθεσε ο Γουίλμπεκιν.

Τα δεκάλεπτα: 23-28, 32-41, 59-49, 78-72