Φενέρμπαχτσε - Εφές 85-76: Πρώτο βήμα τίτλου εντός έδρας

Η Φενέρμπαχτσε εκμεταλλεύτηκε την έδρα της και επικράτησε της Εφές με 85-76 κάνοντας το 1-0 στην σειρά των τελικών της Τουρκίας. Βέσελι με 17 πόντους (7/9 δίποντα) και Ντε Κολό (13π., 7ασ.) τα πρόσωπα του αγώνα!

Πρώτο βήμα προς τον τίτλο έκανε η Φενέρμπαχτσε, η οποία εκμεταλλεύτηκε αφενός το κλίμα της έδρας της και αφετέρου την απουσία του Μίτσιτς προκειμένου να πάρει τη νίκη με 85-76 στο πρώτο παιχνίδι των τελικών της SuperLigi κόντρα στην Εφές.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Γιαν Βέσελι , ο οποίος σημείωσε 17 πόντους έχοντας 7/9 δίποντα συν 7 ριμπάουντ και 1 ασίστ. Από εκεί και πέρα, 13 με 7 ασίστ είχε ο Ντε Κολό, με τον Μπούκερ να σταματάει στους 11. Για την Αναντολού, την προσπάθεια οδήγησε ο Μπομπουά με 20 πόντους, 13 είχε ο Μπράιαντ και 9 με 8 ασίστ ο Τουντσέρ.

Οι φιλοξενούμενοι κατόρθωσαν να κλείσουν υπέρ τους το πρώτο δεκάλεπτο στο 18-20 με την Φενέρμπαχτσε να επιστρέφει παίρνοντας προβάδισμα 9 πόντων (35-26) περίπου στα μισά της δεύτερης περιόδου. Παρόλα αυτά, στον χρόνο που απέμενε μέχρι και την ανάπαυλα, οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν έτρεξαν επιμέρους 2-11 με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια με το σκορ ισόπαλο (37-37).

Οι γηπεδούχοι πάτησαν καλύτερα με την επιστροφή και παρέμειναν «οδηγοί» στον αγώνα για ένα δεκάλεπτο που έκλεισε στο 59-53. Η εικόνα δεν άλλαξε και η διαφορά έφτασε στην μεγαλύτερη τιμή της και το +11 (72-61) από τον Μπιρσέν 5'33'' πριν το τέλος. Μπομπουά και Μπράιντ μείωσαν κρατώντας ζωντανή την Εφές (72-66) με τους Βέσελι και Ντε Κολό να ανεβάζουν ξανά. Η συνέχεια κύλησε ανάλογα και η Φενέρ βρέθηκε να κλειδώνει το 1-0 στη σειρά των τελικών!

Επόμενο ματς για τους δύο στις 09/06 στις 20:30!

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 37-37, 59-53, 85-76