Εφές-Νταρουσάφακα 84-76: Ανατροπή από το -18 με Μίτσιτς

Γιώργος Κούβαρης

Ο Βασίλιε Μίτσιτς ήταν εκείνος που έδωσε το έναυσμα στην Εφές να... επιστρέψει από το -18 και να επικρατήσει της Νταρουσάφακα με 84-76.

Τι κι αν η Νταρουσάφακα αιφνιδίασε στο πρώτο ημίχρονο την Αναντολού Εφές και έφτασε στο σημείο να προηγηθεί με 29-47 τρία λεπτά πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να αντιδράσουν, να επιστρέψουν στο παιχνίδι και χάρη στον Βασίλιε Μίτσιτς να... μην πέσουν θύματα εντός έδρας ήττας.

Ο Σέρβος γκαρντ ήταν εκείνος που ηγήθηκε για το «come back» της τουρκικής ομάδας έχοντας 26 πόντους με 4/5 δίποντα, 6/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ σε 28 λεπτά. Ο Ροντρίγκ Μπομπουά ήταν άξιος συμπαραστάτης του σημειώνοντας άλλους 22 πόντους με 5/10 τρίποντα, ενώ στους 17 πόντους σταμάτησε ο Τιμπόρ Πλάις, ο οποίος είχε 8/11 δίποντα και 5 ριμπάουντ.

Με αυτή τη νίκη η Εφές έφτασε στο 7-2 ρεκόρ ενώ η Νταρουσάφακα έπεσε στο 5-3.

16. Πετκίμ 1-8

Μάθε πού θα δεις ζωντανά όλους τους αγώνες σήμερα μέσα από το υπερπλήρες Πρόγραμμα TV του Gazzetta.

ΜΠAΣΚΕΤ: ΤΟΥΡΚΙΑ NEWS FEED