Ζάλγκιρις - Γιουβέντους 109-76: Συνεχίζει ακάθεκτη στη Λιθουανία, έκανε το 7/7

Η Ζάλγκιρις Κάουνας σημείωσε την 7η νίκη της σε ισάριθμες αναμετρήσεις του λιθουανικού πρωταθλήματος καθώς έκανε... φύλλο και φτερό την Γιουβέντους κερδίζοντας με 109-76.

Με πλουραλισμό στην επίθεση και όμορφο μπάσκετ η Ζάλγκιρις Κάουνας άφησε... πίσω την ήττα στο Βελιγράδι από την Παρτίζαν και ξέσπασε πάνω στην Γιουβέντους!

Το τελικό 109-76 αποτυπώνει στο έπακρο τα όσα συνέβησαν στην «Zalgirio Arena» καθώς η ομάδα του Μακσβίτις ήταν το απόλυτο αφεντικό του ματς από το πρώτο έως και το τελευταίο λεπτό, αν και το διάστημα που «άνοιξε» η διαφορά ήταν η 3η περίοδος με επιμέρους 29-12.

Ο Λαουρίνας Μπιρούτις ήταν ο πρώτος σκόρερ για την Ζάλγκιρις Κάουνας έχοντας 17 πόντους με 7/7 δίποντα και 3/3 βολές, ενώ είχε επίσης 4 ριμπάουντ και 2 τάπες. Ο Ίγκνας Μπραζντέικις πρόσθεσε άλλους 16 πόντους με 3/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα και 5 ριμπάουντ, ενώ ακολούθησαν οι Χέιζ (14π., 8ριμπ.), Καλνιέτις (10π., 6ασ.) και Λουκοσιούνας (10π.)

Με αυτή τη νίκη η Ζάλγκιρις έφτασε αισίως στο 7/7 στο πρωτάθλημα Λιθουανίας, παραμένοντας μόνη, πρώτη και φυσικά αήττητη στην κατάταξη.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 46-39, 75-51, 109-76.

ΜΠΑΣΚΕΤ: ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ Τελευταία Νέα