Ζαλγκίρις - Σιαουλιάι 96-60: Επιβλητικό 3/3 με σούπερ επίθεση

Η Ζαλγκίρις παρέμεινε αήττητη (3-0) διαλύοντας τη Σιαουλιάι (0-2) με 96-60 για τη λιθουανική λίγκα.

Η Ζαλγκίρις δεν είχε κανένα πρόβλημα για να επικρατήσει της Σιαουλιάι για την 3η αγωνιστική του λιθουανικού πρωταθλήματος με το επιβλητικό 96-60. Η Ζαλγκίρις είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.

Οι Τόμας Ντίμσα και Λαουρίνας Μπιρούτας σημείωσαν από 14 πόντους, ο Ίγκνας Μπραζντέικις είχε 12 πόντους (5 ριμπ.), ο Εντγκάρας Ουλανόβας 15 και ο Κίναν Έβανς 10.

Το ματς κρίθηκε από την πρώτη περίοδο, όταν η γηπεδούχος προηγήθηκε με διαφορά 14 πόντων (28-14) την οποία αύξησε μέχρι το ημίχρονο (55-28). Γενικότερα, η Ζαλγκίρις 12/28 τρίποντα, 20 ασίστ και 12 επιθετικά ριμπάουντ, διαλύοντας κάθε αντίσταση της αντιπάλου της.

Τα δεκάλεπτα: 28-14, 55-28, 76-44, 96-60