Ζάλγκιρις - Λιετκαμπέλις 71-70: Στο νήμα το 1-0 στην ομάδα του Καλαϊτζάκη (vid)

Η Ζάλγκιρις κατάφερε να επιβιώσει και να πάρει τη νίκη με 71-70 κόντρα στην Λιετκαμπέλις στο πρώτο μεταξύ τους ματς για τα ημιτελικά του πρωταθλήματος Λιθουανίας κάνοντας το 1-0.

Με το δεξί... Έτσι ξεκίνησε την σειρά των ημιτελικών η Ζάλγκιρις κόντρα στην Λιετκαμπέλις του Παναγιώτη Καλαϊτζάκη. Παρόλα αυτά, το αποτέλεσμα ήρθε... στο νήμα και πολύ δύσκολα (71-70) απέναντι στο μαχητικότατο σύνολο του Τσάνακ με την ομάδα του Κάουνας να εξακολουθεί να μην πείθει. Έκανε, ωστόσο, το 1-0 και έχει προβάδισμα για πρόκριση στους τελικούς του LKL.

Η Λιετκαμπέλις πήρε το πρώτο δεκάλεπτο με 16-19 και ηττήθηκε στα επόμενα με επιμέρους 18-17, 21-20 και 16-14. Στο 1'24'' πριν το τέλος, ο Γκάγκιτς έγραψε το 69-68 βάζοντας μεγάλη πίεση στους γηπεδούχους, με τον Λεκαβίτσιους να σώζει... την παρτίδα όσο η μπάλα έκαιγε (71-68) ένα λεπτό πριν το τέλος.

Ο Τάι Ουέμπστερ ήταν ο πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους με 14 πόντους, ενώ ο «Λέκα» σταμάτησε στους 11.

Για την Λιετκαμπέλις, Όρελικ και Γκάγκιτς σκόραραν από 19 πόντους, ενώ ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης στα 30 λεπτά που πάτησε στο παρκέ «κάλυψε» πολλούς τομείς της στατιστικής του με 9 πόντους (3/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα), 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 λάθος.

Η επόμενη «αποστολή» για την ομάδα του Έλληνα γκαρντ/φόργουορντ θα είναι στις 16/05 εντός έδρας.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 34-36, 55-56, 71-70