Ζάλγκιρις - Ρίτας 75-84: Πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα, την πρόδωσε το κακό δεύτερο δεκάλεπτο

Μετά την κακή της παρουσία στη Euroleague, η Ζάλγκιρις υπέστη την πρώτη της ήττα και στο πρωτάθλημα και μάλιστα εντός έδρας. Η Ρίτας επικράτησε στο «ντέρμπι» με 75-84, έχοντας πάρει διαφορά ασφαλείας στο πρώτο ημίχρονο.

Η Ζάλγκιρις παρά την υπερπροσπάθεια του δευτέρου ημιχρόνου, έπεσε... θύμα ενός κακού δεκαλέπτου απέναντι στην Ρίτας και τελικά ηττήθηκε με 75-84, με το ρεκόρ της να βρίσκεται πλέον στο 8-1. H νικήτρια του συγκεκριμένου ντέρμπι ακολουθεί στην κατάταξη με 7-1.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν «μουδιασμένα» τον αγώνα και και βρέθηκαν πίσω με 18-21 στο 10'. Εκεί ήταν και το σημείο που... μπλόκαρε η ομάδα του Ζντοβτς και δεν μπόρεσε να βρει λύσεις απέναντι στην άμυνα του αντιπάλου σκοράροντας μόλις 8 πόντους (26-46).

Το δεύτερο μισό για την ομάδα του Κάουνας ήταν εκπληκτικό. Σκόραραν 21 και 28 πόντους αντίστοιχα, ωστόσο η κάκιστη δεύτερη περίοδος κυριολεκτικά τους... στοίχειωσε με αποτέλεσμα να ηττηθούν με 9 πόντους (75-84).

Κορυφαίος για τους νικητές ο Μπούβα, ο οποίος μέτρησε 21 πόντους, 5 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ για την Ζάλγκιρις ο Νέμπο σκόραρε 12 πόντους με 8 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 26-46, 47-63, 75-84

ΜΠΑΣΚΕΤ: ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ Τελευταία Νέα