Λιετκαμπέλις - Ζάλγκιρις 69-73: Σοβαρεύτηκε στο τέλος και πήρε το ροζ φύλλο η ομάδα του Σίλερ (vid)

Ευαγγελος Στελλάκης

Η Ζάλγκιρις κατάφερε να υπερκεράσει στο κρίσιμο δεκάλεπτο την αναιμική της εμφάνιση στην έδρα της Λιετκαμπέλις, φτάνοντας έστω και με δυσκολία στο 3/3 στην λιθουανική λίγκα.

Αν και για τρία δεκάλεπτα η απόδοση της ήταν μέτρια, η ομάδα του Μάρτιν Σίλερ βελτίωσε την απόδοση της στην τελευταία περίοδο (15-26 επί μέρους σκορ υπέρ της) κι έφτασε στο πολύτιμο εκτός έδρας ροζ φύλλο. Η Ζάλγκιρις παρέμεινε αήττητη έπειτα από τρεις «στροφές» στην LKL και πλέον στρέφει την προσοχή της στην προσεχή πρεμιέρα της EuroLeague.

Ο Γιάνις Στρέλνιεκς ήταν ο κορυφαίος για τους νικητές με 18 πόντους, 7 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 28 λεπτά συμμετοχής, ενώ ο Λούκας Λεκαβίτσιους προσέφερε 14 πόντους, 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ στον «πράσινο» λογαριασμό. Οι Λοβέρν και Γκίφεϊ πρόσθεσαν από 9 πόντους έκαστος.

Για τους γηπεδούχους, ξεχώρισαν οι Ζεμάιτις και Λιπκεβίτσιους με 12 κι 11 πόντους αντιστοίχως. Ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης πάτησε παρκέ συνολικά για 23:33 λεπτά, συνεισφέροντας 7 πόντους με 2/6 σουτ και 2/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ κι ένα κλέψιμο στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 37-36, 54-47, 69-73