Γιόναβα - Ζάλγκιρις 80-86: Αγχώθηκαν, αλλά μπήκαν με το δεξί στη νέα σεζόν οι πρωταθλητές (vid)

Ευαγγελος Στελλάκης

Η Ζάλγκιρις Κάουνας μπήκε με το δεξί στη νέα σεζόν της LKL, καθώς επικράτησε με σκορ 80-86 στην έδρα της νεοφώτιστης Γιόναβα.

Η υπεράσπιση των κεκτημένων εντός Λιθουανίας ξεκίνησε για την πρωταθλήτρια Ζάλγκιρις με αγχωτικό, αλλά νικηφόρο τρόπο, απέναντι σε έναν άπειρο αντίπαλο.

Το σύνολο του κόουτς Μάρτιν Σίλερ πανηγύρισε το πρώτο επίσημο ροζ φύλλο για την αγωνιστική περίοδο 2021-22, νικώντας με 80-86 την Γιόναβα εκτός έδρας, σε ένα ματς όπου κινδύνευσε πάντως στο τέταρτο δεκάλεπτο, δείχνοντας κακή εικόνα και σημάδια κούρασης, κάτι που έγινε αισθητό και στα περισσότερα φιλικά της προετοιμασίας της.

Για την Ζάλγκιρις, η οποία παρουσίασε πλουραλισμό στην επίθεση, προστάτευσε το προβάδισμα αλλά δεν έκλεισε καλά το ματς, ξεχώρισαν οι Λεκαβίτσιους (18 πόντοι, 3 ασίστ), Ουλάνοβας (14 πόντοι, 4 ασίστ) και Λοβέρν (13 πόντοι, 9 ριμπάουντ).

Από πλευράς γηπεδούχων, που ήταν αρκετά μαχητικοί, σε καλό απόγευμα βρέθηκαν οι Άντερσον (20 πόντοι, 4 ριμπάουντ) και Λεκόμτ (16 πόντοι, 7 ασίστ).

Τα δεκάλεπτα: 24-27, 40-47, 58-72, 80-86

@Photo credits: BC Zalgiris Kaunas Twitter

ΜΠΑΣΚΕΤ: ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ Τελευταία Νέα