Αρμάνι Μιλάνο - Βίρτους Μπολόνια 92-82: Το 1-0 η ομάδα του Μεσίνα

Το 1-0 η Αρμάνι

Με ξέσπασμα στην τελευταία περίοδο η Αρμάνι Μιλάνο επικράτησε της Βίρτους Μπολόνια με 92-82 στον πρώτο τελικό του ιταλικού πρωταθλήματος και άνοιξε το σκορ (1-0) στη σειρά.

Το πρώτο από τα τέσσερα βήματα που χρειάζονται για την κατάκτηση του τίτλου στην Ιταλία έκανε η Αρμάνι Μιλάνο.

Στο Game 1 των τελικών του πρωταθλήματος, η ομάδα του Ετόρε Μεσίνα επικράτησε με 92-82 και έκανε το 1-0 στη σειρά χάρη σε ένα επιμέρους 19-7 στην τέταρτη και τελευταία περίοδο. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ έως το 33' (69-69) αλλά έκτοτε οι γηπεδούχοι πάτησαν το πόδι στο γκάζι, έβγαλαν εξαιρετικές άμυνες και προηγήθηκαν με 88-76 ενάμιση λεπτό πριν από το τέλος, Αυτό ήταν. Η Αρμάνι «άνοιξε» το σκορ στους τελικούς ενώ οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν και πάλι στο Μιλάνο το βράδυ της Κυριακής (11/6).

Ο Σαμπάζ Νέιπιερ ήταν ο πρώτος σκόρερ για την Αρμάνι έχοντας 22 πόντους με 1/2 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ασίστ και 2 ριμπάουντ. Ο Ντέβον Χολ πρόσθεσε άλλους 15 πόντους έχοντας 3/6 τρίποντα και 4 ριμπάουντ, ενώ «διψήφιοι» για τους νικητές ήταν και οι Σιλντς (13π.), Μπάρον (10π.)

Για την Βίρτους Μπολόνια που διατηρούσε προβάδισμα και με +8 πόντους (39-47) έως το 22', ο Μάρκο Μπελινέλι σταμάτησε στους 19 πόντους, ενώ τον ακολούθησαν οι Τεόντοσιτς (15π., 5ασ.) και Σενγκέλια (16π., 6ριμπ.)

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 36-44, 63-64, 92-82.

@Photo credits: @OlimpiaMI1936

ΜΠΑΣΚΕΤ: ΙΤΑΛΙΑ Τελευταία Νέα