Πέζαρο - Αρμάνι 87-83: Έμεινε ζωντανό, υποχρέωσε το Μιλάνο σε Game 4

O Σαβόν Σιλντς της Αρμάνι Μιλάνο.

Το Πέζαρο επιβλήθηκε της Αρμάνι Μιλάνο με 88-83 και οδήγησε τη σειρά (2-1 υπέρ της Αρμάνι πλέον) σε Game 4. Θετική παρουσία από τον Βασίλη Χαραλαμπόπουλο.

Η Αρμάνι Μιλάνο ήθελε μία νίκη για να προκριθεί στα ημιτελικά του ιταλικού πρωταθλήματος. Το Πέζαρο, μολονότι έπαιζε με την πλάτη στον τοίχο (2-0) πήρε τη νίκη, 88-83 και έδωσε παράταση για τουλάχιστον ενός αγώνα στη σειρά.

Το ματς κρίθηκε στο τέλος με τους παίκτες των γηπεδούχων να είναι εύστοχοι στις βολές. Ο Λεονάρντο Τότε σημείωσε 16 πόντους και ο Ματέο Ταμπόνε πρόσθεσε 13. Ενώ ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος πρόσθεσε 10 πόντους, 2 ριμπάουντ, 1 μπλοκ (στο τελευταίο λεπτό του αγώνα) σε 24 λεπτά στο παρκέ.

Για την Αρμάνι, ο Σαμπάζ Νέιπιερ είχε 24 πόντους (4/7 τριπ.) και ο Νικολό Μέλι 14, οι μοναδικοί των ηττημένων με διψήφιο αριθμό πόντων.

Επόμενο ματς, ξανά στο Πέζαρο, στις 20/5. Αν η Αρμάνι επικρατήσει, θα προκριθεί στα ημιτελικά όπου θα συναντήσει το νικητή στο ζευγάρι Βενέτσια - Σάσαρι. Αν ηττηθεί, τότε η σειρά θα κριθεί σε Game 5 στο Μιλάνο.

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 36-42, 61-66, 88-83