Τριέστε - Αρμάνι 59-65: Νίκη για το Μιλάνο με Νέιπιερ

Γιώργος Κούβαρης

Σ' ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι, η Αρμάνι Μιλάνο επικράτησε δύσκολα εκτός έδρας της Τριέστε με 65-59.

Αν μη τι άλλο η αναμέτρηση στο «Allianz Dome» της Τεργέστης θα ξεχαστεί πολύ γρήγορα.

Η Αρμάνι μπορεί να πήρε τη νίκη με 65-59 αλλά σε καμία περίπτωση δεν εντυπωσίασε με την απόδοσή της. Κρατάει μόνο το παθητικό των 24 πόντων στο δεύτερο ημίχρονο εκ των οποίων οι οκτώ στην τελευταία περίοδο. Από εκεί και πέρα επιθετικά οι παίκτες του Ετόρε Μεσίνα βρέθηκαν σε κακή βραδιά έχοντας στο σύνολο 14/37 δίποντα και μόλις 8/22 τρίποντα.

Ο Σαμπάζ Νέιπιερ ήταν εκείνος που ξεχώρισε περισσότερο έχοντας 13 πόντους σε 30 λεπτά συμμετοχής με 2/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ. «Διψήφιος» για την Αρμάνι ήταν και ο Τιμοτέ Λουαού-Καμπαρό ο οποίος πρόσθεσε άλλους 12 πόντους με 2/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/8 βολές και 4 ριμπάουντ.

Για την Τριέστε ο Εμάνουελ Τέρι σημείωσε 16 πόντους με 8/11 δίποντα, ενώ μάζεψε και 9 ριμπάουντ. Με αυτή τη νίκη η Αρμάνι έχει 14-4 ρεκόρ (σ.σ. η Βίρτους είχε 13-4 πριν από το ματς με την Μπρέσια) και παρέμεινε στην πρώτη θέση της κατάταξης, ενώ η Τριέστε βρέθηκε στην 11η θέση με ρεκόρ 7-10.

Τα δεκάλεπτα: 15-12, 35-33, 51-51, 59-65.

@Photo credits: Twitter: @OlimpiaMI1936

ΜΠΑΣΚΕΤ: ΙΤΑΛΙΑ Τελευταία Νέα