Βίρτους Μπολόνια - Μπρίντιζι 98-68: Ξέσπασε μετά το 0/2 της διαβολοβδομάδας

Η Βίρτους Μπολόνια έβγαλε το... άχτι της στην Μπρίντιζι την οποία και διέλυσε στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής με 98-68.

Η ιταλική ομάδα έψαχνε το... μεγάλο ξέσπασμα μετά τις δύο διαδοχικές ήττες στην Euroleague από τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ και την Αναντολού Εφές στην Μπολόνια.

Η Μπρίντιζι είχε την ατυχία να... ακολουθούσε αυτών των δύο αγώνων με αποτέλεσμα να πληρώσει τα σπασμένα! Το τελικό 98-68 αποτυπώνει από μόνο του τα όσα συνέβησαν στο παρκέ, όπου η Βίρτους Μπολόνια ήταν η απόλυτη κυρίαρχος του παιχνιδιού. Με εξαιρετική απόδοση στο πρώτο δεκάλεπτο (32-19) και στο τρίτο δεκάλεπτο (29-12) μπόρεσε να ανοίξει την ψαλίδα τους σκορ και να μην απειληθεί ποτέ.

Ο Μάρκο Μπελινέλι με 16 πόντους και 4/8 τρίποντα ήταν ο πρώτος σκόρερ της Βίρτους, ενώ ακολούθησαν άλλοι πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων. Συγκεκριμένα οι Μάνιον και Γουίμς είχαν από 15 πόντους ο καθένας, ενώ πολύ καλή ήταν και η παρουσία των Λούντμπεργκ (11π.), Κορντινιέ (11π.) και Μίκι (10π.) Με αυτή τη νίκη η Βίρτους Μπολόνια διατήρησε το αήττητο στο ιταλικό πρωτάθλημα με 8 νίκες σε ισάριθμα ματς, ενώ η Μπρίντιζι έχει ρεκόρ 3-5.

Τα δεκάλεπτα: 32-19, 50-38, 79-50, 98-68.

@Photo credits: Twitter: @VirtusSegafredo

ΜΠΑΣΚΕΤ: ΙΤΑΛΙΑ Τελευταία Νέα