Νάπολι - Ρέτζιο Εμίλια 73-67: Πρώτη νίκη για την ομάδα του Αγραβάνη

Νίκος Καρφής

Η Νάπολι του Δημήτρη Αγραβάνη (7 πόντοι, 8 ριμπάουντ) πήρε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα Ιταλίας, αφού επικράτησε της Ρέτζιο Εμίλια με για την τρίτη αγωνιστική.

Άνοιξε λογαριασμό η Νάπολι στο ιταλικό πρωτάθλημα. Η ομάδα του Δημήτρη Αγραβάνη δεν είχε πρόβλημα να επικρατήσει με της Ρέτζιο Εμίλια και να πάρει το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα εντός των τειχών. Με αυτόν τον τρόπο οι Ναπολιτάνοι πήγαν στο 1-2 στη βαθμολογία, φεύγοντας από τις τελευταίες θέσεις.

Για τους νικητές ο Αγραβάνης σε 24 λεπτά μέτρησε 7 πόντους, 8 ριμπάουντ (3 επιθετικά), 1 τάπα και 1 ασίστ, ενώ ο Γουίλιαμς είχε 15 πόντους και 7 ριμπάουντ, με τον Μισινό να προσθέτει 14 και τον Τζόρνταν Χάουαρντ 12. Από την πλευρά των ηττημένων 18 είχε ο Χόπκινς, 15 πρόσθεσε ο Ολισεβίτσιους και 13 μέτρησε ο Ρέιβερς.

Οι Ναπολιτάνοι ήταν εξαιτερικοί στο πρώτο ημίχρονο ειδικά στην άμυνα τους, με τις δύο ομάδες να πηγάινουν στην ανάπαυλα με το σκορ στο 40-26. Όσο για την Ρέτζιο Εμίλια πριν λίγες μέρες ηττήθηκε από την ΑΕΚ για το BCL, σε ένα μεγάλο διπλό της Βασίλισσας.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 40-26, 55-46, 73-67