Βενέτσια - Φορτιτούντο 77-72: Ο Μπράμος νίκησε τον Χαραλαμπόπουλο

Η Βενέτσια του Μάικ Μπράμου αναδείχθηκε νικήτρια στον άτυπο ελληνικό «εμφύλιο» με την Φορτιτούντο (77-72) του Χαραλαμπόπουλου για την 26η αγωνιστική της Serie A.

Στο 13-12 βρίσκεται πλέον η Βενέτσια που επικράτησε της Φορτιτούντο με 77-72, ρίχνοντάς την στο 8-17. Στην πραγματικότητα αυτή η αναμέτρηση είχε ελληνικό ενδιαφέρον αφού οι πρώην συμπαίκτες Μπράμος και Χαραλαμπόπουλος αναμετρούνταν στον άτυπο εμφύλιο!

Η Φορτινούντο μπορεί να έκλεισε το πρώτο, το τρίτο και το τέταρτο δεκάλεπτο οριακά υπέρ της (όλα με επιμέρους 17-19), ωστόσο η δεύτερη περίοδος της Βενέτσια με το 26-15 της αρκούσε για να διατηρήσει το προβάδισμα και να πάρει το ροζ φύλλο.

Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο Θίοντορ με 18 πόντους, 16 είχε ο Βατ και 13 ο ΝτεΝικολάο! Ο Μάικ Μπράμος σταμάτησε στους 8 πόντους με 2 ριμπάουντ και μία ασίστ σε 23 λεπτά αγώνα.

Απέναντι στην πρώην ομάδα του o Βασίλης Χαραλαμπόπουλος σκόραρε 11 πόντους, μάζεψε 4 ριμπάουντ και μοίρασε 1 ασίστ στα 24 λεπτά που παρέμεινε στο παρκέ.

Τα δεκάλεπτα:17-19, 43-34, 60-53, 77-72