Αρμάνι-Βίρτους Μπολόνια 77-83: «Break» δια χειρός Τεόντοσιτς!

Η Βίρτους Μπολόνια έκανε το «break» της έδρας στους τελικούς του ιταλικού πρωταθλήματος, καθώς επικράτησε στο Μιλάνο της Αρμάνι με 83-77 και έκανε το 1-0 στη σειρά!

Ο Μίλος Τεόντοσιτς ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της Βίρτους στο Game 1 των τελικών, οδηγώντας την ομάδα της Μπολόνια στην εκτός έδρας νίκη!

Ο Σέρβος γκαρντ αγωνίστηκε κάτι λιγότερο από 27 λεπτά έχοντας 19 πόντους με 3/6 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 10/12 βολές, 7 ασίστ και 2 ριμπάουντ. Ο Κάιλ Ουίμς τον ακολούθησε σε απόδοση προσθέτοντας άλλους 15 πόντους με 4/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα και 4/4 βολές.

Η Βίρτους ήταν η ομάδα που είχε σταθερά το προβάδισμα στο σκορ καθ΄ όλη τη διάρκεια του αγώνα (53-67 στο 30') και παρά την προσπάθεια της Αρμάνι να γυρίσει το παιχνίδι στην τελευταία περίοδο, κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα και να φτάσει στο break της έδρας στον πρώτο τελικό.

Για την ομάδα του Μιλάνου, οι Λεντέι και Ροντρίγκεθ πέτυχαν από 16 πόντους ο καθένας, ενώ ο Ντατόμε είχε με τη σειρά του 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 39-48, 53-67, 77-83

ΜΠΑΣΚΕΤ: ΙΤΑΛΙΑ Τελευταία Νέα