Μακάμπι - Χολόν 96-88: Νέα νίκη για να ανεβάσει το σερί... κορυφής στο Ισραήλ

Την 20η νίκη σε 23 αγώνες της σεζόν μέτρησε η Μακάμπι επικρατώντας στο ντέρμπι με τη Χολόν μπροστά στον κόσμο της με 96-88.

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ υποδέχθηκε τη Χάποελ Χολόν στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής του ισραηλινού πρωταθλήματος και με το 28-15 από το 21' έως και το 30' έφερε στα χέρια της το ροζ φύλλο αγώνα (96-88) που τη διατήρησε στην κορυφή. Η ομάδα του Κάτας αγνοεί τη λέξη "ήττα" στη Λίγκα από τις 22/01.

Χωρισμένο σε δύο κομμάτια ήταν το αρχικό μισό με τους γηπεδούχους να παίρνουν το πρώτο δεκάλεπτο και να... αφήνουν χώρο στον αντίπαλό τους να ξεδιπλωθεί στο παρκέ. Μάλιστα, με γκολ φάουλ, η Χολόν πήρε το προβάδισμα με 48-51 για το ημίχρονο. Η επιστροφή των παικτών του Κάτας ήταν καταιγιστική, αφού όχι μόνο κατάφεραν να ανακτήσουν το προβάδισμα, αλλά έφτασαν και τη διαφορά τους στο +16 (71-55). Ακόμη και αν η Χολόν ισοφάρισε το παιχνίδι στο τέταρτο δεκάλεπτο (76-76) το υπόλοιπο του αγώνα ανήκε στη Μακάμπι που πήρε τελικά τη νίκη.

Τζον ΝτιΜπαρτολομέο και Τζέιλεν Μάρτιν είχαν από 17 πόντους, ο Μπόνζι Κόλσον σημείωσε 15 και ο Λορένζο Μπράουν των 9 ασίστ συμπλήρωσε ακόμη 14. Ο Μπάλντγουιν σταμάτησε στους 12 και μοίρασε 5 ασίστ. Από την άλλη, 21 σκόραρε ο Ντάλτον για τη Χολόν και από 14 είχαν Ράγλαντ και Τζόνσον.

Τα δεκάλεπτα: 30-18, 48-51, 76-66, 96-88

ΜΠΑΣΚΕΤ: ΙΣΡΑΗΛ Τελευταία Νέα