Μακάμπι - Χολόν 98-78: Χωρίς φρένο η ομάδα του Κάτας, ακόμη μία νίκη... στο σακούλι της

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ πέρασε και το εμπόδιο της Χαποέλ Χολόν αρκετά εύκολα και μέτρησε ακόμη μία νίκη για το ισραηλινό πρωτάθλημα με το 98-78.

Το καλεντάρι του εγχώριου πρωταθλήματος ήθελε τη Μακάμπι (3-0) να «κοντράρεται» με τη Χαποέλ Χολόν (2-2) στο Τελ Αβίβ και να φεύγει με ένα ακόμη ροζ φύλλο αγώνα επικρατώντας εύκολα με 98-78.

Το σύνολο του Κάτας θέλησε να δείξει κυριαρχικό πρόσωπο από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό, κάτι που κατάφερε ανεβάζοντας σταδιακά τη διαφορά που χώριζε τη Μακάμπι από την αντίπαλό της. Έτσι, το +12 του ημιχρόνου (52-40) μετατράπηκε σε 98-78 για να καταγράψει ακόμη μία νίκη στο ενεργητικό της και δη στην...ανέπαφη έδρα της!

Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο Τζέιλεν Άνταμς με 16 πόντους, 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ο Σόρκιν ακολούθησε με 14, με τους Μπάλντγουιν και Νίμπο να σκοράρουν από 13 και 12 αντίστοιχα.

Από την άλλη, ο Ράγκλαντ σημείωσε 25 πόντους για τη Χολόν και ο Έρικ Γκριν που με το τρίποντό του διαμόρφωσε και το τελικό αποτέλεσμα, είχε 19.

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 52-40, 72-59, 98-78

ΜΠΑΣΚΕΤ: ΙΣΡΑΗΛ Τελευταία Νέα