Μακάμπι - Νες Ζιόνα 95-87: Με ανατροπή στο 4ο δεκάλεπτο η ομάδα του Κάτας, τραυματίστηκε ο Χίλιαρντ (vid)

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ (1-0) άνοιξε νικηφόρα τη σεζόν στη Winner League, με τη νίκη απέναντι στη Νες Ζιόνα (0-1) με σκορ 95-87. Χτύπημα στο γόνατο δέχτηκε ο Νταρούν Χίλιαρντ και αποχώρησε.

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ συνάντησε σθεναρή αντίσταση από τη Νες Ζιόνα του Ντι Τζέι Κούπερ, αλλά στο τέλος κατάφερε να πάρει άλλη μία δύσκολη νίκη, όπως αυτή στη EuroLeague κόντρα στη Ζαλγκίρις.

Η Νες Ζιόνα προηγήθηκε με 45-44 στο ημίχρονο και τον Κούπερ να έχει 9 ασίστ, ενώ τελείωσε το ματς με 18 τελικές πάσες! Ο Οντέντ Κάτας άφησε εκτός τους Όστιν Χόλινς, Τζος Νέμπι και Μπόνζι Κόλσον.

Τραυματίστηκε ο Χίλιαρντ

Ο Τζαρέλ Μάρτιν πέτυχε 23 πόντους, ο Ρόμαν Σόρκιν πρόσθεσε 21 πόντους και ο Μπόλντγουιν 15 πόντους. Πάντως, ο Κάτας θα περιμένει να μάθει τα νέα για τον τραυματισμό του Νταρούν Χίλιαρντ. Ο Αμερικανός, ο οποίος αγωνίστηκε για 6 λεπτά, δέχτηκε ένα χτύπημα στο γόνατο και αποχώρησε από το ματς.Θα υποβληθεί σε εξετάσεις αύριο, Κυριακή, αλλά ο προπονητής της Μακάμπι εξέφρασε την ελπίδα ότι δεν είναι κάτι σοβαρό.

Τα δεκάλεπτα: 19-25, 44-45, 59-76, 95-87