Μακάμπι Τελ Αβίβ-Χάποελ Τελ Αβίβ 82-83: Συνεχίζεται ο κατήφορος για την ομάδα του Σφαιρόπουλου

Γιώργος Κούβαρης

Μετά την 7η σερί ήττα στην EuroLeague, η Μακάμπι έχασε και από τη Χάποελ στο ντέρμπι του Τελ Αβίβ με 83-82!

Η μία ήττα διαδέχεται την άλλη για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, η οποία έχασε για 4η φορά στο πρωτάθλημα Ισραήλ ύστερα από 11 παιχνίδια.

Αν μη τι άλλο διανύει την χειρότερη δυνατή περίοδο, ειδικά στην EuroLeague όπου έχει επτά συνεχόμενες ήττες με αποτέλεσμα το αρχικό 7-3 ύστερα από 10 ματς να γίνει 7-10! Αυτή τη φορά η Μακάμπι γνώρισε την εντός έδρας ήττα από τη Χάποελ Τελ Αβίβ με 83-82.

O Τζέιλεν Ρέινολντς (19π.) και ο Κίναν Έβανς (15π.) προσπάθησαν να αποφύγουν τα χειρότερα για την Μακάμπι (που είχε 25/36 δίποντα) χωρίς ωστόσο να τα καταφέρουν. Για λογαριασμό της Χάποελ ο Τζέιμς Γιανγκ πέτυχε 26 πόντους ενώ ο Τοκότο είχε άλλους 17 πόντους και 5 ασίστ.

Τα πάντα κρίθηκαν στην τελευταία περίοδο, όταν η Χάποελ πραγματοποίησε επιμέρους σκορ 24-16 έως την τελική επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 44-45, 66-59, 82-83

ΜΠΑΣΚΕΤ: ΙΣΡΑΗΛ Τελευταία Νέα