Ρεάλ - Μπαρτσελόνα 82-93: Oι Καταλανοί το σήκωσαν με... σκούπα μέσα στη Μαδρίτη (vids)

Νίκος Καρφής
Ο Βέσελι σκοράρει

Η Μπαρτσελόνα πανηγυρίζει την κατάκτηση του πρωταθλήματος (το 20ο στην ιστορία της) μετά το 93-82 επί της Ρεάλ. Ο Βέσελι καθοριστικός με σουτάκια μέσης απόστασης.

Στον... θρόνο της η Μπαρτσελόνα! Η ομάδα του Σάρας Γιασικεβίτσιους επικράτησε με 93-82 της Ρεάλ (μέσα στη Μαδρίτη) και στο Game 3 τη «σκούπισε» και κατέκτησε το ισπανικό πρωτάθλημα. Ο Σάρας έβγαλε αρκετές φορές το ίδιο play στο τέταρτο δεκάλεπτο που οδηγούσε σε σουτάκι μέσης απόστασης του Βέσελι, με τον Τσέχο να τα βάζει... όλα. Πλέον η Μπάρτσα έφτασε στα 20 πρωταθλήματα Ισπανίας. Oι Μαδριλένοι έμειναν στα 36, ενώ λίγες μέρες νωρίτερα κατέκτησαν τη Euroleague κόντρα στον Ολυμπιακό.

Για τους νικητές ο Βέσελι είχε 19 πόντους (15 στο δεύτερο ημίχρονο) και ήταν ο κορυφαίος, ενώ ο Μιροτιτς μέτρησε 14 πόντους. Από την άλλη πλευρά ο Ταβάρες είχε 19 πόντους και 10 ριμπάουντ, αλλά δεν έφταναν. Στους 11 πόντους σταμάτησε ο Κοζέρ.

Οι Καταλανοί τελείωσαν την αναμέτρηση με 11/22 τρίποντα, άλλο ένα στοιχείο που τους οδήγησε στη μεγάλη νίκη και τους χάρισε τον τίτλο. Επίσης είχαν και 22 ασίστ

To ματς

Ο Χάνγκα έβαλε και τους τέσσερις πρώτους πόντους της Ρεάλ στο ματς, γράφοντας το 4-4 στο 3'. Ο Γιαμπουσέλε κάρφωσε εντυπωσιακά για το 9-6, ενώ ο Ντα Σιλβα ισοφάρισε σε 11-11, 3 λεπτά πριν το τέλος της περιόδου. Ο Χεζόνια μπήκε ζεστός από τον πάγκο κι έκανε το 17-19 στο 9.

Η Ρεάλ πάτησε... γκάζι προς το τέλος της δεύτερης περιόδου και έφερε το ματς στον πόντο για το 33-34 χάρη στον Γιουλ. Η ομάδα του Ματέο πατούσε καλύτερα στο παρκέ και πήγε στο ημίχρονο με το σκορ στο 41-38.

Ο Βέσελι μπήκε εξαιρετικά στο τρίτο δεκάλεπτο και η Μπάρτσα προηγήθηκε με 41-44, με ένα σερί 6-0. Η Ρεάλ κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Ταβάρες για το 57-57. Ο Πουαριέ έβαλε μπροστά τη Ρεάλ 28', αναγκάζοντας τον Σάρας να καλέσει timeout. Ο Κούριτς ισοφάρισε σε 64-64 στο 29'.

O Γιοκουμπάιτις έκανε το 66-72 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου. Ο Βέσελι ξεκίνησε τα σουτάκια μέσης απόστασης και έκανε το 72-79, έξι λεπτά για το τέλος. Ο Μούσα μείωσε σε 77-83. Ο Σέρχιο σκόραρε για το 80-85 στο 38'. Ο Μίροτιτς πέτυχε γκολ-φάουλ για το 80-90 και κλείδωσε το πρωτάθλημα των Καταλανών.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 41-38, 66-67, 82-93

ΜΠΑΣΚΕΤ: ΙΣΠΑΝΙΑ Τελευταία Νέα