Μπαρτσελόνα - Μάλαγα 84-81: Με κόπο το 1-0 (vid)

Φάση από τον αγώνα Μπαρτσελόνα - Μάλαγα.

Η Μπαρτσελόνα έκανε τα εύκολα, δύσκολα, αλλά πήρε την πρώτη νίκη απέναντι στη Μάλαγα, για την ημιτελική σειρά της ACB (84-81).

Η Μπαρτσελόνα του πρώτου ημιχρόνου έκανε κάτι σε... περίπατο απέναντι στη Μάλαγα. Προηγήθηκε με 26-15 στο τέλος της 1ης περίοδου και με 45-31 στο φινάλε του ημιχρόνου.

Μόνο που η Μάλαγα, με οδηγό τον ημιτελικό στο Κύπελλο Ισπανίας, αποφάσισε ότι το ματς δεν θα τελείωσε στο πρώτο ημίχρονο. Ξεκίνησε τη 2η περίοδο με σερί 6-0 και μπήκε στο παιχνίδι.

Ο Σίμα οδήγησε τη Μάλαγα

Ο Σίμα με 9 πόντους σε 5:36 στην 3η περίοδο και τη Μάλαγα να βρίσκει δημιουργία (6 ασίστ) μείωσε το σκορ, με την 3η περίοδο να ολοκληρώνεται με σκορ 66-58.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην 4η, με τον Σίμα να συνεχίζει στον ίδιο ρυθμό (8π. και συνολικά 19π.). Ένα τρίποντο του Κάρτερ έκανε το σκορ 82-79, 20 δεύτερα πριν το φινάλε. Ο Λαπροβίτολα έδωσε δύο πόντους από τη γραμμή των βολών (84-79, 10 δεύτερα), με τον Καλινόσκι να κερδίζει τρεις βολές σε προσπάθεια για τρίποντο, αλλά να ευστοχεί στις δύο (84-81, 5 δεύτερα για το φινάλε).

Όμως η μπάλα έμεινε στην κατοχή της Μάλαγα, στη διεκδίκηση του επιθετικού ριμπάουντ, με την τελευταία ευκαιρία του Σίμα να μην παίρνει σάρκα και οστά, αφού ο Μίροτιτς έκλεψε την μπάλα.

Πρώτος σκόρερ για τους Καταλανούς ήταν ο Μίροτιτς με 14 πόντους, ακολούθησε ο Σανλί με 13 και οι Αμπρίνες και Βέσελι, οι οποίοι μέτρησαν από 12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 26-15, 45-31, 66-58, 84-81

ΜΠΑΣΚΕΤ: ΙΣΠΑΝΙΑ Τελευταία Νέα