Ρεάλ - Γκραν Κανάρια 95-68: Περίπατος για το 1-0

Ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ της Ρεάλ Μαδρίτης.

Η Ρεάλ Μαδρίτης δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα απέναντι στην Γκραν Κανάρια, τη διέλυσε με 95-68 για το 1-0 στη σειρά των ισπανικών play-offs.

Η Ρεάλ Μαδρίτης σημείωσε 51 πόντους στο ημίχρονο και δέχτηκε μόλις 25 πόντους από την Γκραν Κανάρια σε μία σύγκρουση δύο κόσμων: Η κάτοχος της EuroLeague απέναντι στην κάτοχο του EuroCup.

Στην πράξη η αναμέτρηση δεν είχε κανένα σασπενς. Η Ρεάλ μετά το 22-13 της 1ης περιόδου, πάτησε... γκάζι, δέχτηκε 12 πόντους στη 2η και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο 51-25. Και κάπου εκεί το ματς ολοκληρώθηκε πρόωρα (95-68).

Ο Ντζάναν Μούσα οδήγησε το σκορ με 20 πόντους (2/5 τριπ.), ενώ ακολούθησε ο Σέρχιο Γιουλ με 16 πόντους (οι 8 στην 4η περίοδο) και 4/5 τρίποντα, ενώ με διψήφιο αριθμό πόντων τελείωσε το ματς και ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ (11π.)

Κατά τη διάρκεια του αγώνα αποθεώθηκε και ο Τρέι Τόμπκινς, ο οποίος παρακολούθησε από κοντά την παλιά του ομάδα.

Για την Γκραν Κανάρια ο Μπαλτσερόφσκι μέτρησε 15 πόντους.

Η νικήτρια της σειράς θα αναμετρηθεί με την ομάδα που θα προκριθεί από το ζευγάρι Μπασκόνια - Μπανταλόνα, όπου στο Game 1 επικράτησε η φιλοξενούμενη.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 51-25, 70-47, 95-68