Βαλένθια - Φουενλαμπράδα 92-86: Έκαμψε κάθε... αντίσταση και επέστρεψε στις νίκες

Η Βαλένθια επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα με νίκη επί της Φουενλαμπράδα (92-86) για την 14η αγωνιστική της ACB.

Οι παίκτες του Μουμπρού έμοιαζαν να οδεύουν προς... αυτοχειρία στα τελευταία λεπτά του Βαλένθια - Φουενλαμπράδα για την 14η «στροφή» του ισπανικού πρωταθλήματος. Παρόλα αυτά, διατήρησαν το προβάδισμά τους, έκαμψαν την αντίσταση του αντιπάλου τους και επέστρεψαν στις νίκες με το τελικό 92-86.

Οι γηπεδούχοι είχαν καλύτερο ξεκίνημα στον αγώνα, με την Φουενλαμπράδα να ισορροπεί την κατάσταση στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου ο Ριβέρο είχε τους 10 από τους 22 πόντους της ομάδας του για το 40-36 του ημιχρόνου. Από και πέρα η εικόνα μοιράστηκε με τη Βαλένθια να ολοκληρώνει το 30ο λεπτό του ματς με το υπέρ της 66-53, επιτρέποντας όμως στους φιλοξενούμενους να απαντήσουν με επιμέρους 26-33 στο επόμενο διάστημα. Η διαφορά ήταν τέτοια που δεν υπερκαλύφθηκε και το αποτέλεσμα δικαίωσε την πλευρά της Ανδαλουσίας.

Ο Χάρπερ σταμάτησε στους 18 πόντους με 3/6 τρίποντα και 5 ασίστ, ο Ντούμπλιεβιτς είχε 13 με 12 ριμπάουντ και ο Ριβέρο άλλους 14 με 5 ριμπάουντ. Πραντίγια και Πρέπελιτς ακολούθησαν με 11 και 10 αντίστοιχα.

Στην πλευρά της Φουενλαμπράδα, Νόβακ και Γκαρσία είχαν από 14 και ο Όκουο 12 με 12 ριμπάουντ!

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 40-36, 66-53, 92-86