Μπασκόνα - Φουενλαμπράδα 102-88: Τρομακτικοί Βάσκοι στην τρίτη περίοδο, επέστρεψαν από το -17

Δημήτρης Οικονόμου

Το ξέσπασμα της Μπασκόνια στην 3η περίοδο ήταν... τρομακτικό και η Φουενλαμπράδα βρέθηκε μέσα σε διάστημα μίας περιόδου από το +17 στο -12, μην μπορώντας να σταθεί στο παρκέ.

Μία τρομακτική στην 3η περίοδο Μπασκόνια, επέστρεψε από το -17 του ημιχρόνου και με επιμέρους σκορ 39-12 έβαλε στα σχοινιά την Φουενλαμπράδα για τη 12η αγωνιστική της Liga Endesa. Το τελικό 102-88 ήταν αποτέλεσμα εκείνου του τρομερού επιμέρους σκορ της 3ης περιόδου, που μετέτρεψε το 53-61 σε 74-62 για τους Βάσκους.

Φυσικά ο Μάρκους Χάουαρντ δε θα μπορούσε να λείπει από αυτό το ξέσπασμα, με 29 πόντους και 6/9 τρίποντα, όντας πιστός παρτενέρ του Ντάριους Τόμπσον των 10 ασίστ αλλά και του Στίβεν Ίνοχ ο οποίος σκόραρε 17, με 6 ριμπάουντ.

Για τους γηπεδούχους το πάλεψαν οι Ρίστιτς (19π, 11ρ.), Σενγκλίν (17 πόντοι), Νόβακ (12π, 11ασ.) αλλά δεν κατάφεραν να αντέξουν στη μαζική αντεπίθεση των γηπεδούχων.

Τα δεκάλεπτα: 24-25, 35-52, 74-64, 102-88