Τενερίφη - Βαλένθια 94-78: Με Φερνάντεθ και Σερμαντίνι

Η πρωτοπόρος Τενερίφη (7-1) διέλυσε τη Βαλένθια (4-4) με 94-78 για την 8η αγωνιστική της ACB.

Ο Χάιμε Φερνάντεθ είχε 22 πόντους και 7 ασίστ, ο Γκιόργκι Σερμαντίνι πρόσθεσε 19 πόντους και 8 ριμπάουντ και η Τενερίφη επικράτησε με άνεση απέναντι στη Βαλένθια με σκορ 94-78.

Η Τενερίφη (αντίπαλος του Περιστερίου στους ομίλους του BCL) πήρε διψήφια διαφορά από την 1η περίοδο, με τη Βαλένθια να μην μπορεί να απειλήσει. Η διαφορά ήταν στους 22 πόντους (85-63) πέντε λεπτά πριν από τέλος. Για την ηττημένη, η οποία ετοιμάζεται για τη «διαβολοβδομάδα» της EuroLeague, ο Πουέρτο είχε 13 πόντους και οι Βαν Ρόσομ, Γουέμπ και Αροστέγκι από 11 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 27-17, 50-36, 73-54, 94-78