Ρεάλ - Μπανταλόνα 96-79: «Ξέφυγε» στο δεύτερο ημίχρονο και περιμένει Ολυμπιακό (vid)

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε κόντρα στη Μπανταλόνα (96-79) με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο και πλέον στρέφει το ενδιαφέρον της στη διαβολοβδομάδα της EuroLeague και το πρώτο ματς με τον Ολυμπιακό (19/10).

Οι Μαδριλένοι χρειάστηκε να δείξουν το καλό τους πρόσωπο απέναντι στη Μπανταλόνα και με ένα... σοβαρό δεύτερο ημίχρονο πήραν τη νίκη με 96-79 εντός έδρας για την 4η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος.

Οι δύο ομάδες κινήθηκαν αρκετά κοντά στο πρώτο μέρος, ωστόσο η Μπανταλόνα ήταν εκείνοι που διατηρούσε τα προβαδίσματα μετά από 10 και 20 αγωνιστικά λεπτά (45-50). Παρόλα αυτά, όσα "έχτισε" ο Ντεκ στην τρίτη περίοδο (8π.,5 ριμπ.), τα ολοκλήρωσαν οι Μούσα και Χεζόνια που σκόραραν από 6 πόντους για να δώσουν ώθηση στη «βασίλισσα» για την τελική επικράτηση με 96-79.

Ο Μούσα ήταν και ο κορυφαίος σκόρερ για την ομάδα του Τσους Ματέο με 18 πόντους (3/6 τρ.), 2 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Ακολούθησε ο Γιαμπουσέλε με 17 και ο Χεζόνια με 13, 9 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Για τη Μπανταλόνα, στους 15 σταμάτησε ο Γκάι, 14 με 6 ριμπαόυντ σημείωσε ο Τόμιτς και ο Φελιθ είχε 9 με 6 ασίστ.

Επόμενη αποστολή στο Wizink Center για τη Ρεάλ η αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό (19/10) που... ανοίγει τη διαβολοβδομάδα για τις δύο ομάδες.

Τα δεκάλεπτα: 23-25, 45-50, 69-65, 96-79