Βαλένθια - Μπασκόνια 59-76: Στα ημιτελικά οι Βάσκοι και τώρα... Ρεάλ

Με απίθανο τέταρτο δεκάλεπτο (5-23 επί μέρους σκορ), η Μπασκόνια πέρασε με 59-76 από την έδρα της Βαλένθια κι έκλεισε θέση για τα ημιτελικά της ACB.

Το κρίσιμο Game 3 μεταξύ Βαλένθια και Μπασκόνια στη Fonteta ήταν ντέρμπι για τρία δεκάλεπτα, ωστόσο στο τέταρτο οι Βάσκοι κυριάρχησαν ολοκληρωτικά. Δεχόμενοι μόλις πέντε πόντους και σκοράροντας 23, έφτασαν σε εντυπωσιακή νίκη με τελική διαφορά 17 πόντων, προκειμένου να εξασφαλίσουν την παρουσία τους στους ημιτελικούς της ισπανικής Λίγκας, εκεί όπου θα αντιμετωπίσουν -με μειονέκτημα έδρας- την Ρεάλ Μαδρίτης.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Ουέιντ Μπόλντγουιν με 19 πόντους κι 6 ασίστ, με τους Φοντέκιο και Γκιεντράιτις να προσθέτουν 16 και 10 πόντους αντιστοίχως.

Η Βαλένθια... κατέρρευσε στα τελευταία λεπτά κι ενώ λίγο νωρίτερα είδε τον Μάρτιν Χέρμανσον να τραυματίζεται σοβαρά στο γόνατο, σοκάροντας τους πάντες. Ο Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς με 14 πόντους και 5 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των γηπεδούχων.

Εκτός των άλλων, η Βαλένθια πλήρωσε και το τραγικό 3/23 στα τρίποντα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-9, 37-34, 54-53, 59-76.