Μπαρτσελόνα - Ρεάλ 108-97: Επιβίωσε στην παράταση με τους Μαδριλένους και πήρε (ξανά) τη νίκη στο clasico (vid)

Η Μπαρτσελόνα (22-5) «επιβίωσε», ήταν κυριαρχική στην παράταση και επικράτησε της Ρεάλ Μαδρίτης (18-9) με 108-97 κάνοντας το 5-0 στους μεταξύ τους αγώνες για φέτος.

Ένα ακόμη clasico στο πρωτάθλημα της ACB βάφτηκε σε χρώματα «μπλαουγκράνα». Η Ρεάλ έφτασε ένα βήμα πριν την ανατροπή επιστρέφοντας από το -12, βρέθηκαν μπροστά λίγο πριν το τέλος, αλλά λύγισε στον έξτρα χρόνο με επιμέρους 18-8 για το 108-97.

Στο 19-8 πλέον η Μπαρτσελόνα και στο 5-0 για φέτος απέναντι στους Μαδριλένους, 22-5 η Ρεάλ που απομακρύνεται και άλλο από την κορυφή.

Ο Σανλί (10π., 2ριμπ.) και ο Χέιζ (16π., 2ριμπ., 3ασ.) έβαλαν τα τρίποντα που σφράγισαν τη νίκη, ο Λαπροβίτολα είχε 20 πόντους, Σμιτς και Έξουμ πρόσθεσαν 18 και 16 αντίστοιχα και ο Μίροτιτς σταμάτησε στους 14 πριν αποβληθεί.

Από την άλλη, Ντεκ (17π.,4ριμπ, 2ασ.), Πουαριέ (14π., 6ριμπ) και Ταβάρες (14π., 5ριμπ.) οδήγησαν τη Ρεάλ με τους Γιουλ (10π.) και Χάνγκα (11π.) να κάνουν τη ζωή των αντιπάλων τους δύσκολη!

Από το 4-6 που διαμορφώθηκε από τα χέρια του Ταβάρες, οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι και με επιμέρους 16-2 έφτασαν στο 20-8 και έμοιαζαν να ελέγχουν απόλυτα το ματς. Προφέροντας μάλιστα και θέαμα, αφού ο Έξουμ βρήκε την ευκαιρία και... κατεδάφισε τον Πουαριέ με τρομερό κάρφωμα.

Οι παίκτες του Λάσο ανέβασαν τον ρυθμό τους και πλησίασαν στο σκορ, με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει μετά από buzzer beater του Αμπάλδε στο 27-23 υπέρ των «μπλαουγκράνα».

Στην δεύτερη περίοδο η Μπαρτσελόνα πήρε το προβάδισμα με 8 (33-25), ωστόσο οι φιλοξενούμενοι έχτισαν το δικό του σερί και πέρασαν μπροστά (33-34) με την συνέχεια να έχει αρκετές εναλλαγές. Ο Λαπροβίτολα ανέλαβε δράση λίγο πριν την εκπνοή του ημιχρόνου και με τρίποντο πάνω στην άμυνα του Γιαμπουσέλε... απάντησε στον Αμπάλδε με τον ίδιο τρόπο (51-46).

Όσο και αν προσπάθησαν οι Μαδριλένοι να απειλήσουν σημαντικά την Μπαρτσελόνα, οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του τρίτου δεκαλέπτου και κυρίως με τους Σμιτς και Μίροτιτς διατηρούσε διαφορά, η οποία οδηγούταν συχνά σε διψήφια νούμερα...Στο 32' ο Γιουλ έβαλε... φωτιά στο παιχνίδι στέλνοντάς το στον πόντο (73-72) και πηγαίνοντας το άγχος στο πλευρό της Μπαρτσελόνα. Ο Σανλί έδωσε ανάσα στην ομάδα του, αλλά εμφανίστηκαν οι Χάνγκα και Ντεκ να κάνει και πάλι ζημιά αλλάζοντας το προβάδισμα (80-81).

Σε εκείνο το σημείο είχαμε την αποβολή των Αμπάλδε και Μίροτιτς μετά την... κοκορομαχία τους.

Με τον Σανλί να ευστοχεί σε 1/2 βολές 0.8 ισοφαρίζοντας σε 89-89 και τον Γιουλ να μην βρίσκει στόχο στο τρίποντο, η παράταση ήταν γεγονός. Εκεί, ένα τρίποντο του Σανλί και ένα του Χέιζ έγραψαν το +8 (105-97) ένα λεπτό πριν τη λήξη.

Τα δεκάλεπτα: 27-23, 51-46, 71-65, 89-89 (παρ.). 108-97