Ρεάλ - Μανρέσα 75-86: Θρίαμβος των Καταλανών στην Μαδρίτη (vid)

Η Μανρέσα (16-7) θριάμβευσε στην Μαδρίτη, επικρατώντας με 75-86 της Ρεάλ Μαδρίτης (17-6). Οι Καταλανοί «έτρεξαν» επί μέρους σκορ 52-34 στο δεύτερο ημίχρονο και γύρισαν τούμπα το ματς!

Μετά το «διπλό» επί της Μπαρτσελόνα στο Παλάου Μπλαουγκράνα τον Ιανουάριο, η καταπληκτική Μανρέσα νίκησε και στο WiZink Center την Ρεάλ Μαδρίτης!

Οι Καταλανοί βρέθηκαν στο -7 στο πρώτο εικοσάλεπτο (41-34) του αγώνα, παρ' όλα αυτά στην επανάληψη, παίζοντας ελεύθερο μπάσκετ, κατάφεραν να φτάσουν στην ανατροπή.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Λιουκ Μέι με 20 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ, το σύνολο του κόουτς Πέδρο Μαρτίνεθ παγειώθηκε στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, ενώ σπουδαίο ματς έκαναν κι οι Μονέκε (14π., 10ρ., 1ασ.) και Βάλτονεν (14π., 7ρ.).

Όσο για την Ρεάλ; Η εικόνα της ήταν προβληματική στο δεύτερο ημίχρονο, όπου ήταν κακή αμυντικά και δέχθηκε 52 πόντους. Έτσι, πήγαν στράφι οι 21 πόντοι και τα 6 ριμπάουντ του Γκάμπριελ Ντεκ, ο οποίος ξέφυγε από την μετριότητα. Ρούντι και Γιαμπουσέλε σκόραραν από 15 πόντους έκαστος, οι οποίοι προφανώς δεν αρκούσαν στους Los Blancos για το ροζ φύλλο.

Η Μανρέσα βελτίωσε σε 16-7 το ρεκόρ της, την ώρα που η Ρεάλ υποχώρησε σε 17-6 και εξακολουθεί να παραμένει πίσω από την πρωτοπόρο της κατάταξης, Μπαρτσελόνα.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 41-34, 57-64, 75-86.