Αμβούργο - Μπάγερν 80-81: Με το... ζόρι στην παράταση (vid)

Γιώργος Κούβαρης
.

Η Μπάγερν Μονάχου μπορεί να δυσκολεύτηκε αλλά κατάφερε να πάρει τη νίκη στην έδρα του Αμβούργου με 81-80 στην παράταση. Ήρωας ο Ιμπάκα με τάπα στο τέλος του αγώνα!

Στην κορυφή του γερμανικού πρωταθλήματος παρέμεινε η Μπάγερν Μονάχου (20-4) αν και τα... χρειάστηκε στο Αμβούργο! Συγκεκριμένα ένα τρίποντο του Μπρέι Άιβι των γηπεδούχων έστειλε το ματς στην παράταση (73-73) αλλά στο έξτρα πεντάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν να φτάσουν στην τελική επικράτηση.

Ο Μπόνγκα με 14 πόντους και 5 ριμπάουντ ήταν ο καλύτερος για τους Βαυαρούς, ενώ άλλους 14 πόντους και 5 ριμπάουντ πρόσθεσε και ο Ελάιας Χάρις. Ακολούθησαν οι Γουάιλερ Μπαμπ (12π., 7ριμπ., 2ασ., 3κλ.), Ιμπάκα (11π., 5ριμπ.) και Μπολμάρο (10π.)

Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε από μπλοκ του Σερτζ Ιμπάκα στον Ντούραμ στα 6'' πριν από το τέλος, με τον σέντερ της Μπάγερν να λέει ένα μεγαλοπρεπέστατο «όχι» στον παίκτη του Αμβούργου, ο οποίος προσπάθησε να γίνει ο... ήρωας της βραδιάς. Όμως ο Ιμπάκα έμελλε να βάλει τη δική του σφραγίδα στο ματς.

Τα δεκάλεπτα: 17-12, 34-38, 48-56, 73-73 (κ.α.), 80-81 (παρ.)