BBL: Παραμένει πρώτη η Άλμπα, σώθηκε στην τελευταία περίοδο η Μπάγερν

Η Άλμπα παραμένει πρώτη

Με νίκες συνέχισαν στο πρωτάθλημα Γερμανίας Άλμπα Βερολίνου και Μπάγερν Μονάχου, κόντρα σε Ρόστοκ και Κραϊλσχάιμ αντίστοιχα.

Κανένα πρόβλημα απέναντι στη Ρόστοκ (14-16) δεν αντιμετώπισε η Άλμπα Βερολίνου (29-2), που πήρε άνετη νίκη με 104-79 και παραμένει στην πρώτη θέση του γερμανικού πρωταθλήματος, εν αναμονή και των αποτελεσμάτων της Βόννης.

Για άλλη μία φορά ο Τζαλίν Σμιθ ήταν ασυναγώνιστος στην επίθεση με 21 πόντους και 4/5 τρίποντα, ενώ η Άλμπα είχε άλλους τρεις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, τους Σνάιντερ (14π.), Κουμάτζε (11π.) και Ντέλοου (10π.).

Η αναμέτρηση απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα από τα τέλη της δεύτερης περιόδου, όταν και η διαφορά ξέφυγε σε διψήφια νούμερα και προσέγγισε τους 30 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 22-25, 54-46, 82-59, 104-79

Κράιλσχαϊμ - Μπάγερν Μονάχου 69-78

Από την άλλη πλευρά η Μπάγερν (24-6) γλίτωσε στην έδρα της Κράιλσχαϊμ (10-20) με μία εντυπωσιακή επίδοση στην τελευταία περίοδο. Οι Βαυαροί έτρεξαν επιμέρους σκορ 14-28 στο τελευταίο δεκάλεπτο και απέφυγαν την ήττα, μιας και βρέθηκαν πίσω στο σκορ σε μεγάλο διάστημα της αναμέτρησης.

Το τελικό 69-78 υπέγραψε ο Αντρέας Ομπστ με 4/7 τρίποντα και 24 πόντους, ενώ ο Γουόλντεν πέτυχε άλλους 12 για να ακολουθήσουν οι 11 του Γουίνστον και οι 10 του Μπόνγκα (με 11 ριμπάουντ).

Τα δεκάλεπτα: 12-13, 31-28, 55-50, 69-78

ΜΠΑΣΚΕΤ: ΓΕΡΜΑΝΙΑ Τελευταία Νέα